Antitoksin nedir?

Vücutta meydana gelen ve bir toksini etkisiz duruma getiren bir madde veya bir antikordur. Zehire karşı koyan antikorlara antitoksin denir. Her bir bakteriyel toksinin kendine has antitoksini vardır. Bu antitoksin, kendi toksini (zehiri) ile birleşir ve zehiri tesirsiz hale sokar.

Antitoksinler, toksinleri etkisiz hale getirmelerinden dolayı tıpta önemli uygulama alanı bulmuştur. Mesela difteri botulizm (gıda zehirlenmesi) ve tetanos gibi hastalıkları önlemekte antitoksin tedavisinden faydalanılır. Bu tedavi edici antitoksinler, at vb. hayvanlardan üretilir.

Vücuda giren bir bakteriyel toksini ( zehir yok etmek için, kan plazmasında meydana gelen bir madde. Zehire karşı koyan antikorlara " Antitoksin " denir. Her bir bakteriyel toksinin kendine has antitoksini vardır. Bu antitoksin, kendi toksini ( zehiri ) ile birleşirve zehiri tesirsiz hale sokar.

- Antitoksinler , toksinleri etkisiz hale getirmelerinden dolayı tıpta önemli uygulama alanı bulmuştur. Mesela difteri botulizm ( gıda zehirlenmesi ) ve tetanos gibi hastalıkları önlemekte antitoksin tedavisinden faydalanılır. Bu tedavi edici antitoksinler, at vb. hayvanlardan üretilir.

Sözlükte "antitoksin" ne demek?

1. İçine giren toksinleri zararsız duruma getirmek için vücudun çıkardığı özdek, zehire karşı ilaç, panzehir.

Antitoksin kelimesinin ingilizcesi

n. antitoxin, substance that counteracts toxins
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç