Anti HBC nedir?

Anti Hepatit B Core Antijeni (Anti HBC), Hepatit B Core antijenine karşı oluşan bir antikordur. Core antijen, virüs partikülleri üzerinde bulunur, fakat enfeksiyonun erken döneminde kaybolur.

Bu antikor bir akut HBV enfeksiyonu sırasında veya sonrasında oluşur ve genellikle virüsten arınanlarda olduğu gibi kronik HBV taşıyıcılarında da bulunur ve genellikle hayat boyu kalır. Anti HBC testi IGM antikoru için spesifik olduğunda, akut enfeksiyonu belirlerken, Anti HBC total akut veya kronik geçirilmiş enfeksiyonu belirler.

Anti HBC testi ne zaman istenir?

Bu testler, aşılanmanın arzu edilen bağışıklık düzeyini oluşturup oluşturmadığını anlamak ve enfeksiyonun seyrini takip etmek ve tanı koymak amacıyla kullanılır. Akut hepatitli bir hastada, yakın zamandaki bir HBV enfeksiyonunu saptamak amacıyla genellikle Anti HBC IGM ve HBSAG birlikte istenir.

Kronik hepatit hastalarında, veya ALT veya AST düzeyi yüksek olan kişilerde, HBSAG ve Anti HBC genellikle HBV nedeniyle oluşabilecek karaciğer hasarını görmek amacıyla istenir.

Böyle olduğu takdirde, HBSAG ve HBEAG genellikle düzenli aralıklarla ölçülür (6 ay ile 1 yıl arasında) çünkü bazı kişilerde HBEAG kendiliğinden kaybolacaktır. Son yapılan çalışmalarda Anti-HBC taşıyan fakat HBSAG bulunmayan kişilerin çoğunda kan ve/veya karaciğerde HBV DNA’nın çok düşük düzeylerde olduğu gösterilmiştir.

Test sonucu ne anlama gelir?

Hepatit B yüzey antikoru: Pozitif bir sonuç, aşılanmadan sonra ya da bir enfeksiyonu takiben iyileşme döneminde hepatit B’ye karşı bağışıklık oluştuğunu gösterir.

Hepatit B yüzey antijeni (HBSAG): Negatif bir sonuç, kişinin virüse hiç maruz kalmadığını ya da akut hepatit geçirdiğini ve virüsten (ya da virüs vardır, çoğunlukla gizli kalmış bir enfeksiyondur) kurtulduğunu gösterir. Pozitif (ya da reaktif) bir sonuç, aktif bir enfeksiyonu işaret eder, fakat virüsün başkalarına geçip geçmeyeceğini belirlemez.

Hepatit B e-antijen (HBEAG): Pozitif (ya da reaktif) bir sonuç, virüsün diğer kişilere geçebileceğinin bir işaretidir. Negatif bir sonuç, genellikle virüsün başkalarına geçmeyeceği anlamına gelir. Bu durum proteini yaygın olarak üretmeyen suşların neden olduğu enfeksiyonların görüldüğü bölgeler dışında geçerlidir.

Anti-hepatit B core antijeni (Anti-HBC): Pozitif bir Anti-HBS ile birlikte görülür ise, genellikle bir enfeksiyon geçirildiğini ve kişinin bir taşıyıcı ya da kronik olarak enfekte olmadığını belirtir. Akut enfeksiyonda HBC’ye karşı oluşan ilk antikor tipi bir IGM antikorudur. Bu tip antikorun test edilmesi, bir kişinin son zamanlarda HBV ile enfeksiyon geçirip geçirmediğini ya da bir süreyle (Anti-HBC IGM negatif olduğunda) geçirip geçirmediğini ortaya çıkarabilir.

HBV DNA: Pozitif (ya da reaktif) bir sonuç, diğer kişilere geçebilecek bir virüsün varlığına işaret eder. Negatif bir sonuç (özellikle bir mL kanda 200 virüse kadar yakalayabilen testler kullanılır ise), genellikle virüsün diğer kişilere geçemeyeceğini gösterir,

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç