Anot nedir?

Bir volta met re'den (elektroliz kabı), elektron çıkaran elektroda verilen addır. Başka bir deyişle, kendilerine hücreden ya da vakumdan negatif (-) yük giren elektrotlardır. Bir elektron borusunun anot ve katodu arasında bulunan anot gerilimi, anot akımını oluşturur. Pilli alıcılarda, kuru pil ya da akümülatör pili, yani anot pili, anot gerilimini sağlar. Anot ışınları bir boşaltma borusunun elektrikle ısıtılmış anotundan çıkar.

Söz konusu anot, alkali ya da toprak alkali tuzlarıyla kaplanmıştır. Bunlar buharlaşma ve termik iyonlaşma ile oluşan ve borunun akım alanında hızlandırılan pozitif metal iyonlardır. Yalnızca pozitif (+) yarı salınımları güçlendirici borulara anot doğrultmacı adı verilir. Katot'un antisi olarak tanımlanabilecek, pozitifliği ve negatifliği duruma göre değişen iletken uç. Elektroliz reaksiyonunda, anot artı uç olur (genelde böyledir). Galvanik kimyasal pil reaksiyonlarında ise anot eksi yüklü olur. 

Bir transformatör redresör sisteminden elde edilen dogru akim (-) ucu korunacak olan metale (+) ucu da bir yardimci anota baglanir. Dis akim kaynakli sistemde yardimci anot olarak; toprak alti yapilarynda en yaygin olarak kullanilan anot tipi silis katkili demir anotlardir. Bu anotlarin disinda yurt disindan ithal edilen grafit ve metaloksit kapli titanyum anotlarda kullanilmaktadir. Galvanik anotlu katodik koruma sistemlerinde korunmasi istenilen metal yapiya kendisinden daha negatif potansiyelde metal (anot) baglanarak bir galvanik pil olusturulur.

Böylece metal yapi katot haline getirilir. Galvanik anotlar kendiliklerinden çözünerek aynen bir pil gibi akim üretirler. Anodun çözünmesi sonucu açiga çikan elektronlar, diş baglantidan katoda (korunan metal yapi) tasinarak katodik reaksiyon için gerekli olan elektronlari saglar. Galvanik anotlar, koruma sirasinda belirli hizlarla çözünerek agirliklarini kaybederler. Bunlari uygun zaman araliklariyla yenileyerek koruma islevine süreklilik kazandirilir.

anot

Sözlükte "anot" ne demek?

1. (elektrik akımında) artıuç.

Anot kelimesinin ingilizcesi

n. anode, positively charged electrode (Electricity); positive pole, positive electrode
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç