Anonymous nedir?

Anonymous, bazı siyasi olayları, genellikle devlet kurumlarına ait internet sitelerine saldırılar düzenleyerek protesto eden hacker grubunun adıdır.

Anonymous kendisini merkezsizleştirilmiş, içinde herhangi bir emir komuta zinciri barındırmayan, emirler yerine ideolojilere gönül vermiş ve internette toplanmış bir birlik olarak tanıtır. Anonymous yaptığı DDoS - Distributed Denial of Service saldırılarıyla gündeme gelmiş ve o süreden sonra dünyanın en çok bilinen hacker gurupları arasında yer almaya başlamıştır.

İlk olarak bu işi sadece eğlence için yapan hacktivist gurup, Scientology Klisesi'ne -insanın tanrısal bir varlık olduğuna inanan dini inanç- yaptığı saldırıyla gündeme geldi. Daha sonrasında gözünü bilgi saklayan medya organlarına çeviren gurup, bu alanda da faaliyet gösterdi.

anonymous

Amerika, İsrail,Tunus, Uganda, IŞİD'e saldırılarda bulunan gurup PayPal, Mastercard, Visave Sony gibi firmaları da hackleyerek büyük zarar vermiştir. Kendilerine "Anon" ismini veren gurup, Wikileaks ve Occupy haraketlerinin de başlangıcının merkezinde bulunuyor.

Anonymous ile ilgili olabileceği düşünülen ve aralarında Amerika, İngiltere, Avustralya, Hollanda, İspanyave Türkiye'nin bulunduğu altı ülkede, onlarca kişi tutuklandı. Anonymousdestekçileri, gurubu "Özgürlük Savaşçıları" veya "Dijital Robin Hood" gibi isimlerle anarlar.

Anonymous ilk olarak nerede çıktı?

Anonymous ilk olarak bir imageboard olan 4chan'da meydana çıktı. Zaten4chan kullanıcılarına sunduğu anonim olma seçeneğiyle bilinen bir mecradır. İçinde barındırdığı elliden fazla kategori altında insanlar,anonim (size ulaşabilecekleri herhangi bir isim, link ya da adresolmadan) olarak paylaşım yaparlar.

4chan, düşünce özgürlüğünü desteklese de son zamanlarda bu politikasından vazgeçmiş ve birçok kullanıcısını kaybetmiştir. Anonymous topluluğunun halen bu gurubun içinde olup olmadığı ise bilinmiyor.

Anonoymous saldırıları

Ana akım medyada ilk çıkışlarını, bir otel sitesine aynı profil fotoğrafı ve kimlikle kayıt olmaları ve siteyi kullanılmaz hale getirmeleriyle yaptılar. Bu saldırıları sonucunda "steroid basmış hackerlar", "evcil teröristler" gibi isimler kazandılar. Daha sonrasında bu tip saldırıları internet genelinde yapmaya devam ettiler.

2004 yılından beri yaptıkları site çökertme işine günümüzde de devam ediyorlar. Scientology Kilisesi'nin çağrı hatlarını kitlediler ve sürekli olarak siyah fax göndererek yazıcı tonerinin bitmesine neden oldular. Daha sonrasında sitelerine erişimi kestiler. Site çökük bir vaziyetteyken Anonymous ilişkili birçok isim YouTube'da robot sesi kullanarak bir mesaj yayınladı.

Mesajda "takipçilerinizin ve internetin iyiliği için, sizi internetten sileceğiz" deniyordu. Scientology Kilisesi'nin önemli isimlerinden Tom Cruise da Anonymous'tan nasibini alan isimler arasındadır.Daha sonrasında Visa ve Master Card saldırılarını da üstlenen ekip, Sonysunucularını çökertmiş, PlayStation Network'a 15 gün süreyle erişimi kapamış ve daha sonrasında Sony'nin kullanıcılarına bedava oyun ve PlayStation Plus vermesine neden olmuştur.

DDoS taktiği nedir?

DDoS saldırıları, internet sayfalarına kapasitesinin çok üzerinde trafik gönderilmesinden ibaret. Yani dünyadaki bir sürü bilgisayar aynı anda saldırı yapılan internet adresine girmeye çalışıyor. Böylece gerçekten internet sitesine girmek isteyen kullanıcılar aşırı trafik nedeniyle siteye ulaşamıyor. Yüzbinlerce bilgisayardan aynı anda saldırının yapılması ise kullanıcıların haberi olmadan bilgisayarlarına yüklenen bir yazılımdan kaynaklanıyor.

Güçlü bir koruma duvarı olmayan dünyadaki tüm bilgisayarlar bu yazılımdan etkilenebilir. Bu sizin bigisayarınız bile olabilir! İnternetteki birçok farklı siteden indirilen dosyalarla beraber gelen bu yazılımlar, bigisayarlarınızı 'zombi bilgisayar'a çeviriyor. Bu zombi bilgisayarlar Anonymous'un 'bot-net' adındaki ağını oluşturuyor.

'Bot-net' ise Anonymous'un yüzbinlerce bilgisayarı tek bir komut ile harekete geçmesini sağlıyor. 'Saldır' komutu geldiği an Türkiye'nin günlerdir etkilendiği siber saldırı atağı başlamış oluyor. Sizin, benim ya da farkında olmayan yüzbinlerce insanın bilgisayarı bu komut ile harekete geçiyor ve Anonymous grubunun hedefine yönelmesini sağlıyor.

Anonim ne demek?

Sözlükteki anlamı: yaratıcısı bilinmeyen ya da ortaklaşa bir çabanın ürünü olan (yapıt).

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç