Angajman nedir?

Angajman, bir ülkenin başka bir ülkenin hava sahasını ihlal etmesi ve ya o ülkenin topraklarında tehdit arz etmesi üzerine oluşan askeri tepkinin şartlarının belirlenmesidir.

2012 yılında Türkiye'ye ait F-4 savaş uçağının Suriye tarafından vurulup düşürülmesinin ardından, iki ülke arasındaki angajman kuralları değişmiştir.

Angajman kuralları ise geniş anlamda diplomaside tarafların ilişkilerini yürütürken kullandıkları prosedürleri ifade ederken, askeri anlamda ise bir ülkenin başka bir ülkenin hava sahasını ihlal etme veya ülke topraklarında oluşacak bir tehdide karşı yapılacak askeri tepkinin şartlarını belirlemektedir.

Angajman kuralları kısaltmalar içeren askeri direktiflerdir. Bir başka değişle yetkili bir otorite tarafından çıkarılan ve askeri kuvvetlerin hedeflerini yerine getirirken tabi olacakları kuralları ve sınırları çizen direktiflerdir.

Angajman kuralları ulusal askeri doktrinlerde, tamamlayıcı, emirler, dağıtım emirleri, harekat planları, yürürlükteki direktifler de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde görülür. Bu direktifler, kuvvet kullanımı konusunda yetkilendirme ve sınırlandırmalar içerir.

Angajman kuralları nedir?

Angajman kuralları barış ve savaş zamanları için ayrı ayrı düzenleniyor. Örneğin angajman kuralları, askeri birliklerin nasıl konumlandırılacağından operasyonlarda kullanacakları merminin kalibresine ya da taciz ateşlerine nasıl cevap verileceğinden uyarı ateşlerinin nasıl olacağına kadar ince ayrıntıları düzenler.

Angajman kurallarının uygulama şartları

Angajman kelime olarak yükümlülük altına girme, toplumsal, taahhüt etme, siyasal bir eylemin içinde yer alma ve ona bağlanma anlamlarını da taşımaktadır. Bu kurallar barış ve savaş zamanları için ayrı ayrı düzenlenmektedir.

angajman

Söz gelimi Angajman kuralları, askeri birliklerin nasıl konumlandırılacağından operasyonlarda kullanacakları merminin kalibresine ya da taciz ateşlerine nasıl cevap verileceğinden uyarı ateşlerinin nasıl olacağına kadar ince ayrıntıları düzenler.

Angajman kuralları ulusal askeri doktrinlerde, tamamlayıcı yardımcı emirler, harekat planları, dağıtım emirleri hali hazırdaki yürürlükteki direktifler de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde görülmektedir. Bu direktifler, güç kullanımı konusunda yetkilendirme ve sınırlamalar içerir. İşte bu angajman kuralları herhangi bir havadan sınır ihlali sırasında gündeme gelmektedir.

Sözlükte "angajman" ne demek?

1. Bir şey için söz ya da yazıyla yükümlülük altına girme, üstenme, taahhüt.
2. Toplumsal, siyasal bir eylemin içinde yer alma, ona bağlanma.

Angajman kelimesinin ingilizcesi

engagement
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç