Anason nedir?

Maydanozgiller familyasından bir kültür bitkisidir. Tohumunun kendine mahsus bir kokusu vardır. Türkiye'de rakı yapımında kullanılır. Eczacılıkta da faydalıdır.

Küspeleri de faydalı bir hayvan yemidir. Haziran-ağustos aylarında, beyaz renkli çiçekler açan, 50-60 cm yüksekliğinde, bir senelik bitki. Gövde dik, silindir biçiminde, içi boş, çok dallı, tüylü ve üstü çizgilidir. alt yaprakları uzun saplı, oval veya kalp biçimindedir. Çiçekler bileşik şemsiyelerde toplanmışlardır.

Meyveleri armut şeklinde küçük, üzeri tüylü, yeşilimsi sarı renklidir. Netolismi denilen madde; sakızlarda, rakı üretiminde, meyanköklü şekerlemelerde, bazı baharat çeşitlerinde, sabunlarda, deterjanlarda ve deodorantlarda kullanılmaktadır. Anetol denilen bu madde alkol ve yağ ile karıştırıldığında tamamen çözünür fakat suda hiçbir şekilde çözünme yapmaz.

Anason, Temmuz ve Ağustos aylarında toplanmaktadır. Anasonun faydalarından bahsedecek olursak; mideyi güçlendirmeye yardımcı olur, öksürüğü dindirmede faydalıdır, gaz söktürücü etkisi vardır, iştah açıcıdır, uykusuzluğa iyi gelmektedir, anne sütü yeterli gelmiyorsa artırmaya yardımcı olmaktadır, sinirleri sakinleştirdiği bilinmektedir, kusma ve ishal şikayetlerini giderir, migren ağrılarını giderdiği bilinmektedir, beyin yorgunluğunu gidererek beynin daha sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır, nefes darlığı, astım ve bronşitte görülen rahatsızlıklara karşı faydaları bulunmaktadır.

anason

Ayrıca yatıştırıcı etkisi bulunmaktadır, sindirimi kolaylaştırdığı da bilinmektedir, bebeklerdeki gaz sıkıntılarını gidermeye yardımcı olmaktadır ve idrar artırıcı özelliği de bulunmaktadır. Bütün bu faydalarının yanı sıra diğer besinlerde de olduğu gibi anasonda fazla miktarda tüketildiği zaman vücuda uyuşukluk vermektedir bu yüzden de anasonkullanırken miktarını kesinlikle iyi ayarlamak gerekmektedir.

Anason bitkisinin Anadolu?da da yetiştiriciliği yapılmaktadır. Özellikle de orta derecede neme sahip iklimlerde yetişirler. Gelişme aşamasında rutubetli havaları sevmektedir ve gelişmesini daha da hızlı gerçekleştirmektedir. Türkiye?de en çok Ege Bölgesinde yetiştirilmektedir.

Anadolu?nun diğer bölgelerinde de çok fazla miktarda olmasa da bahçelerde evlerin ihtiyacını karşılayacak kadar üretimi yapılmaktadır. Başta Ege bölgesi olmak üzere bütün Anadolu’da bahçelerde yetiştirilir. kültür anasonunun vatanının anadolu olduğu tahmin edilmektedir.

Kullanıldığı yerler

Kullanılan kısmı, meyvaları ve yapraklarıdır. Meyveleri tamamen olgunlaştıktan sonra toplanır ve gölgede kurutulur. Meyvalarında nişasta, müsilaj, sabit ve uçucu yağ bulunmaktadır. Uçucu yağ miktarları bitkinin cinsine ve yetiştiği yerin şartlarına bağlıdır. Uçucu yağın % 80-90’ı anetoldür.

Anetol, zehir etkili fakat bu etkisi çok olmayan bir maddedir. Meyvelerinden su buharı distilasyonu ile elde edilen anason yağı, hemen hemen renksiz ve karakteristik kokuludur. Anason tıpta midevi, bağırsak gazlarının teşekkülünü önleyici, hazmı kolaylaştırıcı ve göğüs yumuşatıcı olarak kullanılır. Ayrıca nefes darlığı, öksürük ve kalp çarpıntısı rahatsızlıklarında da etkilidir.

Anason yüksek dozda alındığında baş ağrısı, uyuşukluk, görme zorluğu yapar. Daimi kullananlarda anisizm hastalığına sebep olur. Bilhassa çocuklara uyku vermede, midede teşekkül eden gazları gidermede çok faydalıdır. Bebekler için bir çay kaşığı tohum bir bardak suya olmak üzere çay olarak hazırlanır. Yemeklerden önce veya süte katılarak bir kaç çay kaşığı verilir. Büyükler % 1-2’lik çayını günde 2-3 bardak alabilir.

Sözlükte "anason" ne demek?

1. Maydanozgillerden, kokulu tohumu hamur işlerinde ve rakı yapımında kullanılan, yurdumuzda ekimi yapılan bitki (pimpinella anisum).

Cümle içinde kullanımı

Mal sahibiyle anason, buğday ektiler.
- N. Cumalı

Anason kelimesinin ingilizcesi

n. anise, type of herbaceous plant
Köken: Yunanca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç