Ananas nedir?

Ananasgiller familyasından tropikal bölgelerde yetişen bir kültür bitkisi ve bunun meyvesidir. Oz vatanı Batı Hindistan ve Orta Amerika'dır. Meyvelerinde ananas eteri adı verilen hoş kokulu bir madde bulunur. Kısa gövdeli, rozet yapraklı, tropik bölge bitkilerinden. Çiçek yapısı üçlüdür. Çanak ve taç yaprakları vardır. Bileşik meyveleri çomak (spadix) tipi çiçek durumlarında meydana gelir. Meyvenin yenen kısmı etlenmiş olan çiçek eksenidir. Münferit meyvaları üzümsü meyve tipindedir ve çekirdeksizdir. Ananasın üretimi sebze üretimi gibidir. Vatanı, Orta Amerika’dır. Memleketimiz ve Avrupa için lüks meyvelere dahildir.

Ananas içerdiği protein mayası sayesinde yiyeceklerdeki proteini çözer. Özellikle etin sindirilmesinde etkilidir. Bu etkilerinden dolayı da sindirim sistemine doğrudan etki yapar ve mide çalışmasını hızlandırır. Bağırsakların temizlenmesini sağlar. İçerdiği bromelain enzimiyle bağışıklık sistemini kansere karşı harekete geçirir ve güçlendirir. Bu yüzden kanseri önlemede etkilidir. Ayrıca bu enzim sayesinde mide asidini düzenleyip ve kireçlenmenin önüne geçer. Kozmetik ürünlerde de sıkça kullanılır. Bunun nedeni içerdiği özlerle yağ yakıcı özelliğinin olmasıdır. Selülit tedavisine yardımcı olur ve idrar söktürür.

Vücutta ateş meydana geldiğinde ananas suyu içilmelidir. Yıllardan beri insanlar nezleye ve ateş yükselmesine karşı ananas suyunu kullanmışlardır. Çünkü içindeki protein mayası bu sorunlara birebirdir. Ayrıca boğaz iltihabını da önler. Kan dolaşımını hızlandırarak tansiyonu düzenler. Buna bağlı vücutta yağ birikiminin de önüne geçilmiş olunur. İnsanlardaki stresin önüne geçer. İçerdiği B vitamininin etkisiyle saçın parlamasına yardımcı olur ve cildi nemlendirir.

ananas

Ananas alırken bazı hususlara dikkat edilirse bu faydalardan tam manasıyla yararlanılmış olur. Ananas yaprağı koyu yeşil renktedir ve tazesini ayırt etmekte bu unsur dikkate alınmalıdır. Tam olarak olgunlaşmış ananas alınmalıdır. Olgunlaşmış ananasların diş rengi canlıdır ve bıçakla dışı soyulabilir. Uzmanlar ananasın aşırıya kaçılarak tüketilmesini uygun görmüyor. Kan sulandırıcı ilaç kullananlar, kan pıhtılaşmasında sorun yaşayanlar ananastan uzak durmalıdır. Tüketilirken ortasındaki sert kısım çıkarılmalıdır.

Kullanıldığı yerler

Yenen meyvelerinden dolayı üretimi yapılır. Tohumları un ve nişasta bakımından zengindir.

Sözlükte "ananas" ne demek?

1. Ananasgillerden, sıcak ülkelerde yetişen bir ağaç (ananas sativus).
2. Bu ağacın tadı, kokusu çok beğenilen meyvesi.

Cümle içinde kullanımı

Elinde bir kutu ananas konservesi vardı.

Ananas kelimesinin ingilizcesi

n. (Botany) pineapple, type of tropical plant having large fleshy fruit and sharp leaves; fruit of this plant
n. pineapple, type of fruit
n. ananas, pineapple

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç