Anakonda nedir?

Familyası: Boagiller (Boidae). Pullu sürüngenler takımının Boagiller familyasından bir yılan çeşiti. Güney Amerika’da And dağlarının doğusundaki tropik ormanlardaki göl ve nehir kıyılarında yaşar. beden rengi çevre renklere uyum sağlar. Derisi sarımsı yeşilden koyu yeşile kadar değişmektedir. Vücudunun her yanı, düzenli aralıklarla dizili yuvarlak, siyahımsı halka ve lekelerle bezenmiştir. Genelde boyu 8-10 metre olmakla beraber 12 metreyi bulanları da vardır. Ağaçlara iyi tırmanır ve suda iyi yüzücüdür. bazen suyun yüzünde tembel tembel sürüklendiği görülür. Çoğunlukla kıyılardaki ağaçların üzerinde bulunur. Diğer boa yılanları gibi zehirsizdir.

Suya gelen memeli ve kuşlara pusu kurar. Yakaladığı avlarını sıkarak öldürür. Daha irilerini ise suya sürükleyerek orada boğar. Sonra yutar. Rastgele insanlara da saldırdığından yerliler, bundan çok çekinirler.

Yumurtalar dişi anakondanın karnında açıldığından, yavrularını canlı olarak doğurur.

Yaşadığı yerler

Tropik Güney Amerika’da su kenarlarındaki ormanlarda bulunur.

Özellikleri

8-10 metre uzunluktadır. Ağaçlara tırmanır, arasıra suya dalar. bazen bitkiler arasında yarı yarıya suya gömülü olarak saatlerce kalır. Kuş ve memeli hayvanlarla beslenir. İnsanlara da saldırdığı olur. Avlarını suya çekerek veya sıkarak öldürür. 30-40 yıl kadar yaşarlar. Boa yılanlarının suda yaşayan tek türüdür.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç