AMH testi nedir?

Kadınlarda mevcut yumurta miktarını göstermek amacıyla  AMH ölçümü yapılır ve buna AMH testi denir. AMH, kadınlarda overlerden (yumurtalık), erkeklerde de testisten salgılanan bir hormondur.
AMH, kadınlarda yumurtalık faaliyetlerini düzenler, erkeklerde de sperm faaliyetini düzenler. AMH (anti-müllerian hormon) kadın ve erkek vücudunda bulunan glikoprotein yapısında bir maddedir. 
Transforming growth ß (TGF-ß) ailesinin bir üyesidir. Çeşitli fonksiyonları olmasına rağmen başlıca fonksiyonu cinsiyet farklılaşmasıdır. İsmi de zaten buradan gelmektedir.

AMH normal değeri kaç olmalıdır?

Aslında kadınlarda antimüllarian hormon normal kan değerinin ne kabul edilmesi gerektiği konusunda net bir görüş birliği olmasa da genel olarak 1-3 ng/ml arası (bazı araştırmacılara göre 2-4 arası) normal kabul edilir. Bu değerlerin altında ve üstündeki sonuçlar gebelik elde etme başarısının düşük olduğunu gösterir.

AMH testi ne zaman ve nasıl yapılır?

AMH kadın ovulatuar siklusu (adet ve yumurtlama döngüsü) süresince ve farklı sikluslar arasında değişiklik göstermez. Yani adetin kaçıncı günü tahlil yapılırsa yapılsın benzer değerler elde edilir, bu nedenle diğer yumurtalık rezerv tahlilleri gibi adetin 3. günü bakılması şart değildir. Adet kanaması olan veya olmayan her dönemde tahlil yapılabilir. Tahlilin aç veya tok karnına yapılması farketmez. AMH değeri ölçümü diğer kan tahlilleri ile aynı şekilde koldaki damarlardan alınan kan ile kısa süre içerisinde yapılabilmektedir.

Gebelik (hamilelik) döneminde AMH değeri;

Gebelikte ve lohusalık döneminde AMH düzeylerinde önemli bir değişiklik saptanmamıştur, gebe olmayan kadınlarınki ile benzerdir. Ancak günümüzde gebeliğin takibinde veya yönetiminde AMH değerlerinin kullanım alanı yoktur.

Kısırlık, Yumurtalık kapasitesi (over rezerzi) ve AMH:

AMH hormonu kadınlarda başlıca yumurtalık kapasitesi (over rezervi) değerlendirilmesi amacıyla kullanılır. Burada amaç kadının gebe kalabilme için hormonal düzeyinin, yumurta oluşturabilme yeteneğinin yeterli olmasının araştırılması veya gebe kalabilmesi için ilaç veya tüp bebek gibi tedavilerin başarı oranının öngörülmesidir.

AMH hormonun kullanılabileceği diğer durumlar nelerdir?

Yumurtalık kapasitesi (Over rezervi) değerlendirilmesinde,
Erken menopoz ve menopoz tanısında,
Bir kadının kaç yaşında menopoza gireceğinin önceden tespitinde,
Yumurtalıklarla ilgili bir ameliyat sonrası over hasarının tespiti amacıyla,
Kemoterapi veya radyoterapi sonrası over hasarının tespiti amacıyla,
Erken ve gecikmiş puberte tanısında,
Polikistik over tanısı (PKOS hastalarında AMH değeri 2-3 kar yüksektir.)
Kısırlık tedavilerinde, OHSS riskini öngörmek amacıyla,
Kısırlık tedavisi ve tüp bebek tedavilerinde başarı şansını belirleyebilmek amacıyla,
Granülosa hücreli over tümörlerini tanısında ve nükslerin belirlenmesinde,
Erkeklerde sertoli hücreleri ve sperm üretim fonksiyonu hakkında bilgi almak amacıyla.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç