Ametist nedir?

Kuartz'ın mor renkli bir çeşididir. Rengi içinde bulunan mangan oksitten ileri gelir. Morun bütün serisinden olabilir. Eskiden kadeh ve bardak yapımında kullanılırdı. Değerli olan doğu ametistleri Sibirya ve Seylan'da, batı ametistleri ise İspanya, Fransa ve Almanya'da çıkar. Ametist, genellikle mücevher olarak kullanılan mor renkli bir Kuvars (Silisyum dioksit, SiO2) türüdür. Pembemsi menekşe renginden koyu mor renge doğru geniş bir renk skalasına sahip olan Ametist, bu renkleri içeriğinde bulunan demirden almaktadır.

Tarihte ametist

Ametist çağlar boyunca çok çeşitli uygarlıklar tarafından sıkça kullanılan bir taş olmuştur. Büyük maden yataklarının keşfine kadar Ametist, Elmas ve benzeri kıymetli taşlarla aynı kategoride bulunmuştur. Eski mısırlılar Ametist taşını oyma desenler ile süsleyip mücevher olarak kullanmışlardır. Eski yunanlılar Ametist taşınınsarhoşluk giderici özelliği olduğuna inanırken, orta çağ Avrupasında askerler iyileştirme ve insanı soğukkanlı tutmaözelliği olduğuna inanarak savaşlarda Ametist taşı takmışlardır. Yine Avrupa içerisinde bulunan bazı Anglosakson mezarlarında Ametist taşından yapılma tespih taneleribulunmuştur.

Leonardo Da Vinci, Ametist taşının şeytani ve günahkar düşünceleri yok ettiğini ve zekayı canlandırdığını yazmıştır. Dindarlığın ve saflığın sembolü olarak görülen Ametist, orta çağ boyunca başta Katolik Kilisesi olmak üzere diğer dini grup ve kiliselerde değer verilmiş ve özellikle oymalarda çokça kullanılmıştır.

Ametist taşının bir diğer özelliği ise zihinsel konsantrasyonu sağlamada yardımcı olmasıdır. Geçmişte düşünürlerin ve filozofların daima kuvars küreler bulundurmaları, bir kuvars çeşidi olan Ametistin zihinsel konsantrasyonu pozitif yönde nasıl etkilediğinin bir kanıtıdır. Tüm bunların yanısıra Ametist, insanda ve ortamda bulunan negatif enerjiyi kendisine çekmektedir.

ametist

Fiziksel etkileri

• Bedende oluşan fazla elektriksel yükleri bünyesine çekip absorbe ederek beynin daha verimli çalışmasını sağlar.
• İçinde bulunduğu ortamın (ev, ofis vb.) negatif enerjisini bünyesine çekerek ortamın pozitif enerjisini arttırır.
• Ametist taşının yaydığı enerji doğrudan sinir sistemini etkileyerek, aşırı yorgunluğu giderir ve stresi azaltır.
• Bilinen tüm elektronik cihazların sebep olduğu elektromanyetik alanın büyük bir kısmını yakalayarak absorbe eder.

Zihinsel etkileri

• Yaydığı enerjinin zihinsel etkilerinden en önemlisi odaklanma probleminin giderilmesine yardımcı olmasıdır.
• Kişiyi rahatsız eden düşünceleri uzaklaştıran yatıştırıcı bir etkiye sahiptir.
• Ametist taşı astroloji biliminde manevi dünyaya açılan üçüncü gözün simgesi olması sebebiyle “Ruhun Taşı” olarak da bilinmektedir.
• Ametist taşı yaydığı enerji sayesinde kişide uyum ve dengenin oluşup korunmasında yardımcıdır.

Sözlükte "ametist" ne demek?

1. Süs taşı olarak kullanılan mor renkte bir tür kuvars.

Ametist kelimesinin ingilizcesi

n. amethyst, purple semi-precious stone
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç