Alu nedir?

Bir bilgisayarda genel anlamda aritmetik ve mantıksal işlemlerin yapıldığı birime ALU adı verilir.

Logisim sayısal mantık devrelerini tasarlamak ve simüle etmek için eğitimsel bir araçtır. Basit araç çubuğu arayüzü ve inşa ettiğiniz devrelerin simülasyonu ile, mantık devrelerine bağlı en temel kavramları öğrenmeyi kolaylaştırmak için yeterince basittir. Küçük alt devrelerden büyük devreler inşa etme ve tek bir fare sürüklemesi ile kablo paketleri çizme yeteneği ile Logisim, eğitimsel amaçlar için tüm CPU' ları tasarlamak ve simüle etmek için kullanılabilir (ve kullanılmaktadır).

Özellikler

* Bedavadır! (Logisim açık-kaynak kodludur -GPL.)
* java 1.4 yada daha üst destekleyen herhangi bir makinede çalışır; MacOS X ve windows için özel versiyonlar güncellendi. Çapraz-platform doğası, ev/yatakhane bilgisayar sistemlerinin bir türüne sahip öğrenciler için önemlidir.
* Çizim arayüzü bir sezgisel araç çubuğuna bağlıdır. Renk-kodlu kablolar bir devreyi simüle ederken ve hatasını ayıklarken yardımcı olur.
* Kablolama aracı bileşenlere ve diğer kablolara otomatik olarak bağlanan yatak ve dikey kablolar çizer. Devreleri çizmek çok kolaydır!
* Tamamlanmış devreler bir dosyaya kaydedilebilir, bir GIF dosyasına dönüştürülebilir veya yazıcıdan yazdırılabilir.
* Devre planları diğer devrelerin "alt devreleri" olarak kullanılabilir, hiyerarşik devre tasarımına izin verir.
* Dahil edilmiş devre bileşenleri giriş ve çıkışları, geçitleri, çoklayıcıları, aritmetik devreleri, iki duraklıları ve RAM hafızasını içerir.
* Dahil edilmiş "kombinasyonel analiz" modülü, devreler, doğruluk tabloları ve Boole ifadeleri arasında dönüşüme izin verir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç