Alligator nedir?

Sürüngenler sınıfının timsahgiller familyasından bir türdür. Kuzey Amerika'nın Florida bölgesinde yaşar. Boyu 5 metre kadardır. En bilinen türü Mississippi alligatorudur (Alligator mississippensis). Uzunluğu 5 metredir. Kuzey Amerika’nın güneyinde yaşar. Tümü yırtıcı hayvanlardır. Her türlü hayvana saldırabilirler. Dişi, 50 kadar yumurta bırakır. Ortalama yaşam süreleri 40 yıl kadardır. Bir zamanlar derisi için yoğun bir biçimde avlanıldığı için sayıları çok azalmıştır. Günümüzde özel çiftliklerde çoğaltılırlar.

Yumurtayla çoğalırlar. Çiftleşmeden sonra dişi, kıyıdaki bir kumlukta açtığı çukur içine kaz yumurtası iriliğinde 50 kadar yumurta yumurtlar. Yumurtaların üzerini kumla örterek yakınlarında nöbet bekler. Ara sıra bu süre üç ayı bulur. Dişi bu sürede hiçbir şey yemediğinden kilo kaybeder. Ara sıra erkek de dişinin yakınına gelir. Ama dişisini beslemeyi akıl edemez. Yavrular, yumurta kabuğunu kırmaya hazır olunca 20 metre kadar uzaklıktan duyulan sesler çıkararak annelerini yardıma çağırırlar. Dişi, kumları açarak yumurtalardan yavruların çıkmasına yardım eder.

İnce derili yavrular büyük bir titizlikle tek tek annenin ağzında su kıyısına taşınır. Bakıma muhtaç yavrular altı ile sekiz haftalık bir süre içinde anne ve baba tarafından diş tehlikelerden büyük bir dikkatle korunur. Yırtıcı kuşlar ve vahşi memeliler aligator yavrularına düşkündür. Yavrular kendilerine bakacak duruma gelince anne ve babalarından uzaklaşarak kendilerine yeni av sahaları ararlar. Büyük aligatorlardan uzak olmak zorundadırlar. Hatta bazen sonraki karşılaşmalarda anne ve babalar yavrularını tanıyamamakta, onlara av gözüyle bakmaktadır. Yavrular, balık yumurtaları, salyangoz ve su böcekleriyle beslenirler.

alligator

Alligator ne demek?

• İngilizce bir kelime olan "alligator" Türkçe'de;

• İsim olarak kullanıldığında; "timsah" anlamına gelmektedir.

• Alligator kelimesinin diğer dillerdeki anlamlarına http://nedir.dictionarist.com/alligator bağlantısından ulaşabilirsiniz

Alligator kelimesi ile bağlı ifadeler

• Alligator clip: krokodil pensi

• Alligator cracking: timsah sirti çatlamasi

• Alligator pear: i. avakado

• Alligator skin: i. timsah derisi

Timsah ne demek?

Sözlükte yer alan timsah anlamları;

1. sürüngenlerden, sıcak bölgelerin akarsularında yaşayan, kalın derili, uzun kuyruklu, iri bir hayvan (crocodilus).
2. bu hayvanın derisinden yapılan.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç