Alkali su nedir?

Suda bulunan hidrojen ve hidrosit iyonları miktarı, suyun asidik yada alkali özelliğini ortaya koyar. Eğer sudaki hidrojen iyonu fazlaysa su asidiktir, hidrosit iyonu fazlaysa alkali su olarak bilinir.

Bununla birlikte bilinmesi gereken diğer bir unsur ise suyun ph değeri 7 seviyesinin altındaysa su asidik, 7 seviyesindeyse nötr ve 7’nin üzerinde bir değerlerde ise alkali su olarak bilinir. Alkali su temel olarak normal sudan değişiktir. Alkali suyun şekli, molekül kümesi küçülerek altıgen şekle dönüşmüştür. Böylece su molekül kümeleri hücrelerimize kolaylıkla nüfuz edebilirler.

Alkali su iyonizedir. Yani kompleks haldeki iyonlar bu suda çözülürler. Alkali suyun içinde var olan mineraller iyonik formda bulunurlar. Böylece vücut, alkali su içinde iyonik formda bulunan mineralleri, rahatça absorbe eder. Alkali su, normal içme sularına oranla yüksek antioksidan olma özelliği taşır.

alkali su

Alkali suyun Oksidasyon Redüksiyon Potansiyeli yani ORP’si negatiftir. ORP en az pH değeri kadar, hatta daha da fazla önemlidir denilebilinir. ORP depolanmış kullanılmaya hazır enerji anlamını taşır. Potansiyel enerji diyebileceğimiz bu hazır enerji, suyun içinde çok zayıf bir akım olup, elektrometre ile ölçülebilinir.

Ölçüm birimi milivolttur (mv). Suyun mv + değerde ise, su okside olmuş demektir. Bu suyun elektronları çalınmış, bozulmuş, çürümüştür. Alkali suyun ORP ölçüm değeri, mv dir. Alkali suyun elektronları fazladır. Okside olmuş yani elektronlarını kaybetmiş hücrelere elektron verir, onları normal hücre konumuna döndürebilir. Böylece bozulma ve çürüme sürecini yavaşlatıp, ortadan kaldırabilir.

Alkali su antioksidan yapısı ile oksitlenmeyi (paslanmayı) etkisiz kılan ciddi bir değerdir. Ph ile ORP arasında çok sıkı ve değişmez bir bağlantı olduğu söylenemez. Örneğin pH 8.5 ve pH 9.5 olan iki değişik suda yapılan testlerde, ORP değerleri farklı, farklı çıkabilir. pH değeri 9-9.5 olan su, ideal ORP seviyesine en yakın su olarak tanımlanmıştır.

Peki insan vücudunun ph değeri nedir?

İnsan vücudunda ph değeri 7,365 olarak ortalama bir değer saptanmıştır. Aynı zamanda 7,35 – 7,45 ph seviyesi normal sağlıklı olarak değerlendirilmektedir. Alkali suyun normal sudan 6 kat fazla hidratör olduğu, hücrelerimize daha hızlı nüfuz ettiği unutulmamalıdır. Bu da alkali suyu insan sağlığı için çok önemli bir noktaya taşımaktadır. Sağlığını koruyan ve içtiği suya dikkat eden birinin alkali su kullanması tavsiye edilir. Alkali sular normal suya oranla yüksek antioksidan içerirler.

Alkali suyun pH seviyesi ortalama 8 – 8,5 arasıdır. Artan çevresel faktörlerin vücumuza verdiği zararlardan korunma yöntemlerinden biridir. Bilinmelidir ki asidik olan herşey insan sağlığına zararlıdır. Yani pH seviyesi 7 nin altında olan bir su asidik özelliği gösterdiğinden insan sağlığını tehdit eder. Ayrıca yüksek elektron taşıdığı (antioksidan) için, birden bire pH 9 ya da pH 9.5 su içmeye başlamak doğru değildir. Alkali su içme programı pH 8 den başlayarak yavaş yavaş arttırılmalıdır.

Alkali su negatif iyon yapısı (oksidasyonu tersine etkileyen) ile hücreler kolaylıkla nüfuz ederek, toksinleri ve asidik atıkları etkin biçimde temizler. Alkali suyun içinde bulunan iyonize mineraller daha fazla etkindir. Etkin olan iyonize mineraller, kalsiyum, magnezyum, potasyum, sodyum gibi alkali mineraller olup, vücudun fazla asit yükünü tamponlarken en çok gereksinme duyduğu minerallerdir. Vücut alkali sudan bu mineralleri rahatlıkla emer ve asit yükünü temizlemek için ihtiyaç duyduğu noktalarda kullanır.

Alkali iyonize suyun özellikleri

Küçük Moleküler küme yapısı: Alkali iyonize su doğal suyun küme yapısına kıyasla en az 2 kat küçülmüş formdadır. Bu durum suyun hareketliliğini ve penetrasyon kabiliyetini artırarak olağanüstü detox yapmasına yol açar.

Yararlı aktif mineraller: Asidik minerallerden arındırılarak üretilmiş alkali su doğal ve çok zengin bir alkali mineral kaynağıdır. Bu mineraller serbest yapıda oldukları için vücut tarafından kolayca emilebililer.

Heksagonal molekül yapısı: Kar tanesi formunda bilinirliği yükselmiş heksagonal yapı, insan vücudu açısından en dengeli ve işlevsel özelliktedir. Hücrelerin suyu kabul ettiği reseptörler de bu yapıdadır. Bu yüzden alkali iyonize su ek bir işlev gerektirmeksizin hücre nemlendirebilen tek su tipidir.

Antioksidan: Serbest radikal hasarlarına karşı en etkin koruma yöntemi olan antioksidanların temel özelliği elektron zengini olmalarıdır. Alkali İyonize su -200 ile -550 mV aralığında bir ORP değerine sahiptir.

Oksijen zengini: Diğer su tiplerine göre 2 kat daha fazla oksijenle doyurulmuştur.

Alkali suyunun faydaları

• Mikroorganizmalardan ve bütün kimyasal atıklardan arındırılmış su elde ederiz.
• En zengin mineral kaynağıdır.
• Sağlıklı ve uzun bir yaşamın en önemli destekçisidir.
• Bilinen en güçlü sıvı antioksidandır.
• Diğer su çeşitlerine göre 2 kat daha fazla oksijen içerir.
• Olağanüstü hücresel nemlenme sağlar.
• Mükemmel bir bağışıklı sistemi koruyucusudur.
• Kalp ve damar sistemini destekler.
• Yüksek tansiyondan korur.
• Etkin ve kalıcı zayıflama yöntemidir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç