Alka seltzer nedir?

Bayer tarafından üretilen ve isim hakkı da bayer firmasına ait olan, alkolün bünyede yarattığı zararları (baş ağrısı, mide bulantısı gibi) minimuma indirgediği için alkol kullanan insanlar tarafından oldukça tercih edilen bir ilaçtır.

Alka seltzer zararları nelerdir ?

Sindirim sistemi üzerinde ciddi bir baskı yaratabilir. Alkol tükettikten sonra ağrı kesici ilaçların mideye olan zararları sebebiyle pek çok bilinçli tüketici tarafından tercih edilmediği göz önüne alındığında, alkolden sonra alka seltzer içerek zararlarına katlanmak oldukça mantıksız görünecektir.

Alka seltzer’in zararlarının başlıca sebebi içerisinde bulunan salisilik asittir. Salisilik asit, damarsal zararlarının yanında mide ve bağırsaklarda (özellikle ince bağırsak üzerindeki zararları fazladır) ciddi zararlara sebep olabilir. Bu durumlar, sadece Alka Seltzer alkolle beraber tüketildiğinde ortaya çıkan rahatsızlıklardır.

Bu rahatsızlıklar alkolün etkisiyle mide kanaması ya da ince bağırsak kanamasına sebebiyet verebilirler. Bu sebeple elden geldiğince bu ve bunun gibi Aspirin türevi ağrı kesiciler alkolle birlikte tüketilmemelidir.

Prospektüs bilgileri

Endikasyonları:Alka-Seltzer, mide rahatsızlığı ve/veya hiperasiditenin başağrısı ile birlikte görüldüğü, örneğin aşırı yeme ve içme sonrasında, hızlı ve etkili bir tedavi sağlar. Alka-Seltzer'in etkinliği, yatarken alınan dozun sabahleyin tekrarlanması ile artar. Alka-Seltzer, ayrıca migren, adet sancıları, soğuk algınlığı ve griple birlikte olan ağrı ve rahatsızlıklar ile diğer ağrıların giderilmesinde kullanılır.

alka seltzer

Kontrendikasyonları: Salisilatlar ve diğer non-steroidal antienflamatuar ilaçlara karşı hassasiyet durumlarında, kanama eğiliminin arttığı kanama bozukluklarında, bronşial astmada, gebeliğin son 3 ayında kullanılmamalıdır.

Uyarılar/Önlemler: Gebelik esnasında, doktor kontrolü altında ve ilacın sağlayacağı yarar taşıdığı muhtemel riskten fazla ise kullanılmalıdır. Emziren anneler tarafından yüksek dozda alınmamalıdır. Konjestif kalp yetmezliği ve renal yetmezlik gibi sodyum kısıtlı diet uygulaması gerektiren hastalıklarda,

Alka-Seltzer'in içerdiği sodyum miktarı (her tablet 567 mg sodyum içerir) dikkate alınmalıdır. Asetilsalisilik asit, kortikosteroidler veya alkolle beraber alındığında gastrointestinal kanama riskini artırabilir. Çocuklarda ve gençlerde yüksek ateşte hekime danışılmadan kullanılmamalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler: Aşırı hassasiyete bağlı reaksiyonlar (deri reaksiyonları, nefes darlığı) ve kanama zamanı uzaması gibi yan etkiler nadiren görülebilir.

İlaç etkileşimleri: Bütün non-steroidal antiromatizmal ilaçların etkilerini ve yan etkilerini, kortikosteroide bağlı gastrointestinal kanama ihtimalini, antikoagülanların (örn. kumarin türevleri ve heparin) etkilerini ve metotreksatın istenmeyen etkilerini arttırır. Diyabetli hastalarda kullanıldığında, insulin veya oral antidiyabetiklerin dozunun ayarlanması gerekebilir. Furosemid, spironolakton benzeri diüretiklerin ve ürikozürik ilaçların etkilerini azaltır.

Kullanım şekli ve dozu: Doktor tarafından başka türlü önerilmediği takdirde, erişkinlerde ve 12 yaşından büyük çocuklarda 1 defada 2 tablet Alka-Seltzer suda eritilerek alınır. Gerektiğinde doz, günde 8 tabletten fazla olmamak kaydıyla, 4 saatte bir tekrarlanır. (Semptomların devamı halinde, bu dozda 3 günden fazla kullanılmamalıdır, hekime danışılmalıdır). 12 yaşından küçük çocuklarda hekim tavsiyesi ile kullanılır. Alka-Seltzer efervesan tablet daima 1 bardak suda eritilerek içilir. Tablet ılık suda daha çabuk erir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç