ALF nedir?

ALF Animal Liberation Front kelimelerin kısaltmasından oluşmuştur. Hayvan kurtuluş cephesi anlamına gelmektedir. ALF hayvanları sömürünün dehşetinden ve esaretinden kurtarmak adına bilinçli olarak yasayı çiğneyen insanlardan oluşmuş bir topluluktur.

Hayvan özgürlüğü eylemcileri, ister kürk çiftlikleri, ister üniversite laboratuarları olsun, hayvanları serbest bırakmak ya da kurtarmak için yasal olmayan şekillerde de bu binalara veya yapılara girerler. Ayrıca hayvanlara yapılan zararı önlemek ve sömürü endüstrilerini ekonomik olarak zayıflatmak için o yapılardaki mal ve mülkleri yok ederler.

Temel ALF prensipleri nelerdir?

Hayvanları sömürü mekanlarından kurtarmak,
Hayvan sömürüsünden çıkar elde eden endüstrilere ekonomik hasar vermek,
Kapalı kapılar arkasında hayvanlara karşı işlenen dehşet verici, korkunç zulümleri ifşa etmek,
İnsan türünden olan ya da olmayan hayvanlara zarar vermemek için gereken bütün önlemleri almak,
Bu prensiplere uyarak hareket eden herkes ALF’tir.

Hayvan hakları ve hayvan refahı arasındaki fark nedir?

Refahçılar hayvanlara gereksiz acı verilmemesi gerektiğine inanır ve hayvanların çekmek zorunda bırakıldığı bütün acıların “insanca” yapılması gerektiğini öne sürer. İnsanlar gibi, hayvanların da çıkarları vardır mesela acı çekmeme hakkı gibi ve bu haklara saygı gösterilmelidir.

Ancak refahçılar söz konusu insan çıkarları çok önemliyse bu hakların kurban edilebileceğine ya da savsaklanabileceğine inanır. Söz konusu refahçı görüşe dayanarak hayvanların çıkarları insan eğlencesinden (sirk, rodeo, boğa güreşleri, horoz dövüşleri ve benzeri) et tüketimine ve dirikesime kadar bir çok sebeple iptal edilebilir.

Bu yüzden hayvan refahçılığı sadece sömürünün detaylarını düzenler, ona son vermez, insanların hayvanlardan üstün olduğuna, insanların hayvanlar üzerinde Allah vergisi bir egemenliği olduğu şeklindeki tür ayrımcısı belite inanır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç