Alev nedir?

Bazı gazların ve buharların yanması sırasında görülen bir ışık olayına verilen addır. Alevin meydana gelebilmesi, yanabilen gazların ve buharların mevcut olmasına bağlıdır. Yanmakta olan bir mumun alevinde üç bölge ayırt edilir. 1 - İç veya çekirdek bölge. Bu bölge ışıksızdır. Yanan cisimden meydana gelen ALEV MAKİNESİ, alev püskürten bir harp silahıdır. Silahın iki deposundan birinde, katran yağı, petrollü zift gibi yanıcı maddeler, İkincisinde de basınçlı azot veya karbon dioksit gazı bulunur. Bir pil alev yağını tutuşturur. Gazlar da alevin ileri fırlatılmasını sağlar.

Birbiriyle temas eden iki gaz arasında, yanma reaksiyonunun meydana geldiği alan. Eğer alev sürekli olursa, bunun sebebi; iki gazdan birinin belirli ve sınırlı bir yerden devamlı çıkması, ikincisinin ise bu yeri sürekli çevirmesidir. Havada kesilmeden meydana gelen alevlerde, çeviren gaz havanın oksijenidir. Öteki gaz ise zaten var olup bir borudan çıkan hidrojen, asetilen, bütan, havagazı gibi yanıcı gazlar veya yüksek sıcaklıkta uçucu olan ispirto, gaz yağı, mazot, aseton v.b. gibi maddelerin durmadan çıkan buharlarıdır.

Yüksek sıcaklıkta bozunmakta olan bir maddeden o anda meydana gelen yanıcı bir gaz da olabilir. Yanan odun ve mum gibi. Yanıcı gaz ile oksijen arasında meydana gelen olay bir redoks olayıdır. Alevin sıcaklığı yanan maddenin tabiatına bağlıdır. Tabii (doğal) gazın alevinin sıcaklığı 1860 derece civarındadır. Hidrojen alevi 2800 derece, asetilen alevi ise 3300 derecededir.

Alev denemesi: Bir gaz alevinin karakteristik renk oluşturmasına dayanan kalitatif (nitelik) analiz metodu. Bir platin tel numune çözeltisinin içine batırılır ve bu tel aleve sokulursa tuzun ihtiva ettiği metale bağlı olarak bir renk meydana gelir. sodyum sarı, potasyum menekşe, lityum kırmızı, baryum yeşil, kalsiyum tuğla kırmızısı ve stronsiyum kırmızı renk verir.Renk denemesinden faydalanarak bir maddenin miktarının analizi yapılabilir. Bu analizde kullanılan alete, Alev Fotometresi (Flame Photometry) denir. Bu yolla alkali ve toprak alkali metallerin analizi yapılabilir.

alev

Sözlükte "alev" ne demek?

1. Yanan maddelerin ya da gazların türlü biçimlerde uzanan ışıklı dili, yalım, yalaz, alaz.
2. Mızrak uçlarına takılan küçük bayrak, flama.

Cümle içinde kullanımı

İşte şimdi damarlarımda bu iksirin alevleri dolaşıyor.
- H. R. Gürpınar

Alev kelimesinin ingilizcesi

n. flame, blaze, fire, spunk

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç