Albino nedir?

Albino yada Akşınlık (albinizm de denir), soydan geçen bir metabolizma hastalığıdır.

Binlerce insanı ya da hayvanı etkileyen genetik bir bozukluk olan akşınlık renklenmeyi sağlayan melamin pigmentiyokluğu ya da azlığından kaynaklanır. Gözler, deri, saçlar ve bedenin öbür bölümlerini etkileyebilir. Akşınlarda (gerek insan, gerek hayvan) deri çok ince ve beyazımsı (ya da hafifçe pembe), kıllar (ya da tüyler) beyazdır. Gözlerin gözbebekleri pembe, tabakadan yansıyan ışıkkırmızıdır.

Gözler ışığa duyarlıdır ve genellikle astigmattır. Akşınlık ender de olsa, zeka geriliği ya da bedensel gerilikle birlikte olabilir. Albino, soydan geçen bir metabolizma bozukluğudur. Bu genetik durumu taşıyanlara akşın ya da albino denir. Binlerce insanı ya da hayvanı etkileyen genetik bir bozukluk olan akşınlık renklenmeyi sağlayan melanin pigmenti yokluğu ya da azlığından kaynaklanır.

Gözler, deri, saçlar ve bedenin öbür bölümlerini etkileyebilir. Akşınlarda (gerek insan, gerek hayvan) deri çok ince ve beyazımsı (ya da hafifçe pembe), kıllar (ya da tüyler) beyazdır. Göz bebekleri pembe, ağ tabakadan yansıyan ışık kırmızıdır. Gözler ışığa duyarlıdır ve genellikle astigmattır. Akşınlık olanlarda ender de olsa, zeka geriliği ya da bedensel gerilik birlikte görülebilir.

Derilerinde renk pigmentleri bulunmadığı ya da az bulunduğu için güneşten gelen zararlı ışınlar vücuda girer ve fazla güneş altında bulunmaları ölümlerine bile yol açabilir. Albinizm aynı zamanda kalıtıma bağlıdır ve genlerle bir nesilden diğerine geçer.

Albinizmden sorumlu olan gen; göze, deriye ve saçlara melanin pigmentini nasıl üreteceği bilgisini taşıyan gendir. Albinizm ile ilgili genler hem anneden hem de babadan gelmektedir ve melanin pigmentinin üretimiyle ilgili her iki gen de doğru çalışmamaktadır.

Oküler albino

Sadece gözleri etkileyen bir albino çeşidi olan oküler albino hastalarının ten rengi normaldir. Göz bebekleri pembe, ağ tabakadan yansıyan ışık kırmızı renktedir. Gözler ışığa karşı duyarlıdır ve görme azalmıştır. İstemsiz olarak gözlerin ileri ve geri gitmesi görülmektedir ve gözler titrer. Güneş gözlüğü takılmalıdır.

Okülokütanöz albino

Göz ve deriye aynı anda etki eden bir albino türüdür. Güneşte kalındığı zaman deride ağır güneş yanıkları görülmektedir. Uzun dönemde güneşin etkisi cilt kanseri riskini oluşturabilir.

Sözlükte "albino" ne demek?

1. Akşın.

Albino kelimesinin ingilizcesi

n. person who lacks pigmentation in the hair and skin; plant or animal lacking pigmentation (often rabbits or mice)
n. albino, person who lacks pigmentation in the hair and skin; (often rabbits or mice) plant or animal lacking pigmentation
n. albino, plant or animal lacking pigmentation

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç