Alamana nedir?

Karadeniz ve Marmara'da kullanılan ve çok çeşitli olan bir balıkçı kayığıdır. 13,5, 12 ve 11 metre boyunda olmak üzere üç boyu vardır. Dümeni yoktur. Pala adı verilen tek kürek dümen vazifesi görür. Dört ayrı boy üzerine inşa edilir. Birinci boy 13,5 m. uzunluktadır, altı çifte kürekle yürütülür; yedi tonilato gelir, ikinci boyu 12 m. uzunluktadır, bes çift kürekle yürütülür; altı tonilatodur, üçüncü boy 11 m. uzunlukta olup, dört çifte kürekle yürütülür; beş tonilatoluktur.

Dördüncü boy ise, 9,5 m. uzunluktadır, üç çifte kürekle yürütülür; dört tonilatoluktur. Bu teknelerin ayrıca dümenleri varsa da, balık avlanırken, daha çok teknenin arkasındaki “palı” adı verilen kürek kullanılır; kayığın yönü bu küreğin yardımıyla değiştirilir. Karadeniz’de kullanılan alamanalarda, her tayfa yalnız bir tek kürek çeker.

Marmara Denizi’ndekiler ise daha hafiftir; bu nedenle bir tayfa iki küreği birden çekebilir. Alamana teknelerinde kullanılan çesitleri yapısına göre üç çeşit ağ vardır. Bunlar; Tor agi bölümü tek kat ağdan oluşan sade ağlar. Tor ağının içten ve dıştan geniş gözlü fanya ağlarıyla desteklendiği fanyalı ağlar. Her iki tipin karışımı olan karma ağlardır.

Alamana teknelerinde balık çeşitliliğine göre kullanılan ağlar

• Gümüş ağı uzunluk 200-300 metre tor gözü 10.50-10.80 mm yükseklik 2-8 metre arası fanyasız sade donatılır cevirme amaçlı kullanılır.

• İzmarit cinekop ağı uzunluk 200-300 metre Tor göz açıklığı 20-22 mm yükseklik 2-10 metre arası sade veya fanyalı olarak donatılır. Bırakma veya çevirme amaçlı kullanılır.

• İstavrit ağı uzunluk 200-400 metre ağ tor gözü 15-18 mm yükseklik 3-12 metre arası fanyasız sade donatılır. Bırakma ve çevirme ağı olarak kullanılır.

• Uskumru ağı uzunluk 200-400 metre ağ tor gözü 22-25 mm yükseklik 2-10 metre arası istege göre fanyalı veya sade olarak donatılır. Bırakma ve çevirme ağı olarak kullanılır.Sade ağlar mapalı yeldirme ağı olarakta kullanılabilir.

• Lüfer ağı uzunluk 200-400 metre ağ tor gözü 28-36 mm yükseklik 3-20 metre arası isteğe göre fanyalı veya sade olarak donatılır. Bırakma ve çevirme ağı olarak kullanılır.

alamana

Sözlükte "alamana" ne demek?

1. balık avlamakta ya da yük taşımakta kullanılan büyük kayık.

Alamana kelimesinin ingilizcesi

fishing smack, small lugger.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç