Akvaryum nedir?

Su hayvanlarını ve bitkilerini tabiattakine benzer bir ortamda ve İnsanın göz zevkini de okşayacak tarzda muhafaza eden kaplara verilen addır. Akvaryumlar tatlı su varlıkları için olduğu kadar deniz canlıları için de düzenlenebilir. Tatlı su akvaryumları genellikle süs balıkları ve bunlarla ilgili bitki türlerini kapsar. Akvaryum bir dikdörtgen prizması biçiminde olur. Kabın genişliği uzunluğunun dörtte üçü kadardır. Akvaryumlarda genellikle şu balık türleri beslenir: Siyam kavgacı balığı, kılıçkuyruk, benekli alaca, mavi gurami, zebralı daniyo, havuz balığı, Sumatra sakallı balığı, rasbora, neon balığı, tetra, melek balığı, süpürge balığı. Akvaryum balıkları pek obur sayılmazlar.

Bunlara günde bir defa belirli miktarda yem verilir. Akvaryum bitkileri ise şu türleri kapsar: Sık yapraklı Helodea, su kabombası, papağan tüyü, çayır sedef, otumsu boynuz, eğrelti. Akvaryum içindeki balıkların oksijen İhtiyacı elektrikle çalışan küçük pompalarla karşılanır. Evde bir akvaryum kurmak çok kolay ve zevkli bir iştir. cam kavanozlar en basit akvaryumlardır. Ağzı dar akvaryum küvetinin içine normal hava basıncı ile daha az oksijen girer. Geniş ağızlı akvaryumlar daha sıhhidir. Akvaryumlar, genellikle dikdörtgen prizma şeklindedir. Akvaryumlar, ısı, ışık, besin, tatlılık ve tuzluluk bakımından barındırdığı canlıların tabii yaşama ortamına uygun hazırlanmalı, aynı zamanda akvaryumda hayvan ve bitkiler arasında biyolojik denge bulunmalıdır. Böyle dengeli bir akvaryumda suyu sık sık değiştirmeye lüzum yoktur.

Akvaryum sun'i ve tabii yollarla aydınlatılmalı ve suyun sıcaklığı, içindeki canlıların yaşama muhitine uygun hazırlanmalıdır. Balıklar genelde 21-27 dereceler arasında yaşarlar. İdeal akvaryum ısısı 24 derecedir. Balıklar, ağızlarından aldıkları suyu solungaçlarından geçirirken solungaçlardaki kılcal damarlarla suyun oksijenini alıp çevreye karbondioksit verirler. Akvaryumdaki yeşil bitkiler ışık karşısında karbondioksidi kullanarak kendilerine besin üretir ve oksijen verirler. Böylece sudaki balıkların solunumuna yardımcı olurlar. Akvaryum suyunda oksijen azaldığı taktirde balıklarda solunum yetmezliği belirir. Aşırı karbondioksit birikimi balıkların ölümüne sebep olabilir.

akvaryum

Akvaryumda dipte biriken karbondioksit gazını dışarı atmak ve muhite oksijen kazandırmak için, havalandırma sistemine ihtiyaç duyulur. Bitkice zengin akvaryumlarda havalandırmaya pek ihtiyaç duyulmaz. Akvaryumun temizliği için bir kaç su salyangozu ile çöpçü balığı da koymalıdır. Böyle akvaryumlarda yılda bir veya iki defa su değiştirmek yeterlidir. Su değiştirilirken balıklar bir kepçe ile su dolu başka bir kaba aktarılmalıdır. Balıkları zedelememek için tutmaktan sakınmalıdır. Musluk suyu direkt olarak doldurulmaz. Ancak iyice kaynatıldıktan ve kaptan kaba aktarılıp havalandırıldıktan sonra akvaryuma boşaltılmalıdır. Bu arada bitkilerin zedelenmemesine dikkat etmelidir.

akvaryum

Balıkların beslenmesi için akvaryum mağazalarından paketlenmiş kuru yemler almak en uygunudur. Bu yemleri, küflenmemesi için kuru yerlerde saklamalıdır. Kıyılmış kurtçuk gibi canlı yemler de zaman zaman verilebilir ancak bunu aşırı hale getirmemelidir. Akvaryumlarda en çok melek balığı, siyam kavgacı balığı, değişik renklerde sazan balığı yetiştirilir. 1853 yılında ilk canlı akvaryum Londra’da halka açılmıştır. Napoli, Monaco, San Fransisko, Şikago ve Florida’da da halka açık gelişmiş akvaryumlar vardır. Akvaryumculuk, Avrupa’ya Çin ve Japonya’dan geçmiştir.

Sözlükte "akvaryum" ne demek?

1. Tatlı ya da tuzlu su hayvanlarının, su bitkilerinin yapay bir ortamda beslendiği cam su kabı.

Cümle içinde kullanımı

Ben bir balık oldum senin aşkınla / Koyma beni ne olur akvaryuma! - F. Halıcı

Akvaryum kelimesinin ingilizcesi

n. aquarium, fish tank, water-filled glass for keeping and exhibiting fish
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç