Aktivasyon kodu nedir?

1. web sitelerinde aktivasyon kodu:

Örneğin bir internet sitesine üye olduğunuzda sitedeki üyeliğinizin onaylanması için e-mail adresinize bir kod gönderilir. E-mail adresinizdeki aktivasyon linkine tıkladığınızda ya da size verilen kodu belirtilen sayfaya girdiğinizde üyeliğiniz tamamlanmış olur. Bunu yapmalarının sebebi web sitelerine spam üyelik oluşmasını engelleyip, üyelerin gerçek kişilerden oluşmasını sağlamaktır. Böylelikle o e-mail adresinin size ait olduğunu ve gerçek bir kişi olduğunuzu ispat etmiş olursunuz.

2. Yazılım ürünlerinde aktivasyon kodu:

Benzer şekilde bilgisayarınıza internet üzerinden bir yazılım ürünü yüklemiş olabilirsiniz. Bu ürünü yasal olarak kullanmanız için ücretliyse ücretini ödemek değilse gerekli şartlarını yerine getirmek durumundasınızdır. Yazılımın ücretini ödediğinizde ya da istediği şartları sağladığınızda size bir aktivasyon kodu gönderirler. Bu şekilde ürününüzü aktive edip kullanabilirsiniz.

Bazı yazılım firmaları hem lisans anahtarı hemde aktivasyon kodu girmenizi isteyebilirler. Bunu özellikle programın yasa dışı kullanımını zorlaştırmak için yapmaktadırlar. Programınızı internete bağlı bir bilgisayarda aktive etmenizi zorunlu kılabilirler, internete bağlandığınızda da programın içindeki gerekli fonksiyon çalışarak merkeze lisans anahtarınızı gönderir, eğer o lisans anahtarı başka biri tarafından da kullanılıyorsa, programınızı çalışmaz kılabilirler.

Yorumlar

ömer 30.12.2016
ben istiyom
Cevapla

Yorum ekle

Vazgeç