Akredite Nedir?

Akredite kavramı bir kişinin bir yerde "yetki verilmiş, resmen tanınmış , kabul edilmiş" kişi anlamına gelmesini sağlar. Bazı fuarlara, tanıtımlara girebilmek, ünlü kişilerle röportajlar yapabilmek için Akredite olmak gereklidir. Yani size o konuda bir yetki, izin verilmiş ve kabul edilmiş olursunuz. Akredite olan bireylerin kontrolü genelde yaka kartlarıyla sağlanmaktır. Akredite olmayla ilgili çok basit bir örnek vermek gerekirsek Şampiyonlar Ligi maçlarında maç sonlarında teknik direktörler tarafından yapılan konuşmaya katılmak, dinlemek, onlara soru sorabilmek için gazeteciler "akredite" olmak zorundadır.

Akreditasyon Nedir?

Yukarıda açıkladığımız Akredite kavramı bireyler için geçerli bir durumdur. Akreditasyon ise sadece kurumlar için geçerlidir. Akreditasyon; Belli işleri yapan bir kuruluş tarafından gerçekleştirilen çalışmaların ve dolayısıyla bu çalışmalar sonucunda düzenledikleri uygunluk teyit belgelerinin güvenilirliğini ve geçerliliğini desteklemek amacıyla oluşturulmuş bir kalite altyapısı, bir yetkilendirme yani resmi tanınırlık verilmesi işlemidir.

Uygunluk değerlendirme kuruluşlarının akreditasyonu, ilgili uygunluk değerlendirme kuruluşları için yeterlilik kriterlerini belirleyen uluslar arası standardlar, ilgili sektöre özel gereklilikler ve bölgesel veya uluslar arası akreditasyon kuruluşları tarafından belirlenmiş rehber dokümanlarda belirlenmiş, dünya genelinde kabul görmekte olan, gereklilikler esas alınarak gerçekleştirilmektedir.

Akredite bir uygunluk değerlendirme kuruluşunca verilmiş bir uygunluk belgesine sahip bir ürün veya hizmet, bu ürün veya hizmet için uygulanabilir olan gereklilikleri  sağlamakta olduğuna dair güven telkin eder. Bu sistematik sayesinde akreditasyon ticarette teknik engellerin kaldırılmasına katkıda bulunmaktadır.

Türkiye Akreditasyon Kurumu

2001 yılında akreditasyon hizmeti vermeye başlamış olan Türkiye Akreditasyon Kurumu 2008 yılı itibari ile karşılıklı tanınma anlaşmalarına konu olan tüm akreditasyon alanlarında Avrupa Akreditasyon Birliği ile karşılıklı tanınma anlaşması imzalamış bulunmaktadır. Türkiye Akreditasyon Kurumu, Avrupa Akreditasyon Birliğinin (EA), Uluslar arası Akreditasyon Forumunun (IAF) ve  Uluslar arası Laboratuar Akreditasyonu Birliğinin (ILAC) tam üyesi konumundadır.

Akreditasyon’da Temel Hedefler

1. Yeterliliği müşteriler için şeffaf hale getirmek.

2. belge ve raporların güvenirliği artırmak.

3. Uygunluk değerlendirmesi altyapısı oluşturmak.

4. Uluslararası ticareti kolaylaştırmak.

Akreditasyon Standartları Nelerdir?

1.Test ve Kalibrasyon Laboratuarları: ts EN ISO/IEC 17025:2005

2. Kalite yönetim Sistemi Belgelendirmesi: TS EN ISO/IEC 17021

3. Muayene Kuruluşları: TS EN ISO/IEC 17020:2005

4. Ürün Belgelendirme Kuruluşları: TS EN 45011:2001

Akreditasyonun Yararları Var mıdır Var İse Nelerdir?

1. Sistematik yaklaşımı gerektirir.

2. Kalite iyileştirme girişimlerini başlatılmasını destekler.

3. Paydaşların kalite iyileştirme faaliyetlerine katılımını sağlar.

4. Finansal destek sağlamak için mesnet oluşturur.

5. Mezunların işe yerleşmesine destek sağlar.

6. Uluslar arası tanınırlık sağlar.

7. Motivasyon ve özgüven sağlar.

8. Psikolojik ve değişimi sağlar.

9. Nitelikli akademik ortam oluşturulmasına destek verir.

10. Çıktıların kalitesini iyileştirir.

Dış Bağlantılar

Türkiye Akreditasyon Kurumu

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç