Akik nedir?

Kalseduan kuvarsının bir çeşidi olan, türlü renklerde, saydam, parlak ve değerli bir taştır. Yeryüzünde ilk defa Sicilya adasında Agata çayı kıyısında bulunduğu için «Agat» da denir. Çok eski çağlardan beri yüzük taşı, mühür, biblo gibi süs eşyalarının yapımında kullanılır. Çeşidi boldur. En tanınmışları «kırmızı akik», «safir akiki» (gök mavisi renkte), «Sardunya akiki» (turuncu renkte) ve «Kaikedon (Kadıköy) akiki» (mavimtrak beyaz renkte) dir.

Akik Taşı, günümüz takı dünyasında en çok tercih edilen değerli taşlardan biridir. Kuvars ailesine ait bu kıymetli taş; Agate, Achat veya “Ölümsüz Taş” ve “Yemen Taşı” gibi çok çeşitli isimlerle de bilinir. Adını, Sicilya’da bulunan Achates Nehri’nden almıştır ve kendine has renkleri, çeşitliliği ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Bunun yanında, Hz. Muhammed’in mühür olarak kullandığı yüzüğün de akikten yapılmış olması, taşın manevi değerini arttırır.

Akikten yapılmış takılar, hem şıklığı hem de şifalı özellikleriyle öne çıkar. Stresi azalttığı ve nazardan, kötü gözden koruduğu bilinen akik, takılar ile bedene temas ettiğinde de güçlü bir etki gösterir. Taşın bu özellikleri, akik taşından yapılmış takıların gündelik yaşamda özellikle tercih edilme nedenleridir.

Akik-i Yemani diye meşhurdur. Bir deyişe göre, güneş ışınlarının dik vurduğu yerde kıymetli taş meydana gelir.Akiklere daha çok volkanik arazilerde rastlanır. Bizde Yementaşı adı verilen kırmızı taşların bir kısmı da akik çeşitidir. Kimyasal bileşimi: SiO2 olup sertliği 7’dir. Büyüklerinden, tabak, fincan, kase, hokka, kol düğmeleri ve çok muteber olan tesbihler yapılır. Küçükleri ise yüzük taşları yapımında kullanılır.

Osmanlılar zamanında İstanbul’da bu sanat dalı ile uğraşan ustalar vardı. Bunların yaptıkları kase, fincan ve tabaklar, haddeli tesbihler çok makbul sayılırdı. Koyu al ve eflatun renkli tesbihler, lacivert fincanlar en çok aranan cinslerdi. Akiklerin, İsviçre’de daha ince bir tarzda yapılmış olanları pek makbul sayılmazlardı. Türkiye’de yapılanlar, iptidai aletlerle oyularak yapıldıkları halde, değerli sayılıp daha çok tutulurlardı.

akik

Mavi akik taşı: Genellikle ortası gri kenarlara doğru mavileşen renk halkalarından oluşan mavi akik, akik taşının hemen hemen tüm özelliklerini taşır. Nazara karşı çok güçlü bir koruyucudur. Sadece rengi ve taşa bakmak bile insana rahatlık, ferahlama hissi verir. Sindirim bozukluklarına iyi geldiği ve konuşma güçlü çeken kimselerde olumlu etki gösterdiği bilinir.

Kırmızı akik taşı: Akik taşının, en yaygın bulunan türüdür. Açık ve koyu kırmızı, turuncumsu kırmızı ve kahverengimsi tonlarda bulunabilir.  En çok bilinen türü ise ateş kırmızısıdır.Taşın ten ile teması çok önemlidir. Bu nedenle takı yapımında kullanımı, özel tercih sebebidir. Tene temas ederek kullanıldığında verdiği sıcaklık, hızlıca vücuda geçer. Bu sıcaklık bedene rahatlama verir. Bunun yanında fiziksel canlılığı artırır ve tembelliği azaltır.

Yeşil akik /yosunlu akik taşı: Akik taşının, içerisinde yosuna benzer koyu renkler taşıyan türüdür. Açık yeşil ve beyaz karışımı içeren taş, saydamlığı ile diğer akik türlerinden ayrılır. Yosunlu akik taşının en kaliteli ve kıymetli örnekleri Hindistan’dan çıkarılır. Diğer akik türlerinden farklı olarak bedene uyku verir. İnsanın ruhsal gelişimine büyük katkı sağlar ve sevgi hissini arttırır.

Oniks taşı: “Şans Taşı” ya da “Damarlı Akik” olarak da bilinir. Antik Yunan ve Roma döneminden beri popüler bir taş olan Oniks, akik taşının siyah ya da siyah beyaz bantlı formudur. İhtişamlı siyahlığı ile öne çıkan Oniks, iyi bir korku ve kaygı gidericidir.  Pozitif düşünce üzerinde etkilidir, depresyonu azaltışı etki gösterir.

Sardoniks taşı: Sardoniks, oldukça yaygın olan siyah Oniks’in, renkli kırmızı-kahve şeritleri barındıran formudur.  Kırmızı halkalı Sardoniks taşı, siyah Oniks’ten daha yaygın olarak bulunmaktadır. Beş duyunun taşı olarak bilinir ve algıyı güçlendirici özelliği vardır.

Akik taşının özellikleri

Akik, dünyada en yaygın olarak bulunan taş türüdür. Yüzyıllar önce keşfedilen ve estetik özellikleri ile öne çıkan taş, genellikle takı, mücevher ve süs eşyası yapımında kullanılır. Taşın, bedenini süslediği kişiyi kötü enerjiden koruduğu inancı da, yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. Renk kuşakları ve tonları ile benzerlerinden kolayca ayırt edilebilen Akik, bir merkezden yayılan kuşaklarda farklı farklı renk dalgaları içerir.

Merkezin çevresinde çeşitli renk halkaları bulunur. Halkaların renkleri ise benzersiz ve oldukça görkemlidir. Genellikle kırmızı, mavi, yeşil, beyaz, kahverengi ve gri renklerde bulunur.  Renkli kısımları ışığı geçirgen bir yapıya sahip olan Akik, oldukça serttir. Donuk camsı ve yağımsı bir parlaklığa sahip taş, saydam, yarı saydam ve opak özellik gösterir.

Sözlükte "akik" ne demek?

1. Yüzük taşı, mühür gibi şeyler yapmakta kullanılan, türlü renklerde, yarı saydam, parlak ve değerli bir taş; kalseduan kuvarsının bir türüdür.

Cümle içinde kullanımı

Kabartmaların ortalık yerine de akik ve necef taşlar serpiştirilmiştir.
- S. Birsel

Akik kelimesinin ingilizcesi

n. agate; sardonyx
Köken: Arapça

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç