Akasma nedir?

Düğün çiçeğigiller familyasından sarılgan bir bitki cinsidir. Bu cinsin 90 kadar türü vardır. Hepsi de az çok zehirlidir. Çalı biçimindedir. Yaprakları karşılıklı, çiçekleri kokulu ve türlü renklidir. Bahçelerde süs çiçeği olarak yetiştirilen sarmaşık özelliği gösteren bir bitki, yaban asması, orman sarmaşığı, meryemana asması (Clematis vitalba). Düğün çiçeğigiller familyasından, odunsu, tırmanıcı, basit ya da bileşik yapraklı, beyaz ve sarımsı çiçekli, ülkemizde de bes yabani türü bulunan cinstir.

Düğün çiçeğigillerin alt grubuna ait olan Clematisgillere dahil olup bizi ilgilendiren iki önemli türü vardır. Akasma; Clematis recta ve Adi Akasma; Clematis vitalba olarak bilinen bu iki türdür. Latince “recta” dikine yükselen, “clematis” kelimesi klema’dan türemiş olup sarmaşık anlamına gelir. Akasmayı 13.yy.da Salernitan Okul doktoru Platearius kansere karşı kullanmış ve günümüzde New York Metropolitan Hastanesinde baldır ülserine (ulcus cruris) karşı kullanılmıştır.

Vatanı Avrupa’nın Güneydoğusu, Türkiye, Horasan ve Türkistan olup günümüzde birçok ülkede kültür bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Akasma genellikle ovalarda, güneşli yörelerde, göl, gölet veya ırmak kenarlarında yabani olarak da yetişir.

Yapısı

Uzunluğu 30 m. kadar, sapı ağaçlaşmış dallı, çok yıllık sürüngen ve tırmanıcı bir bitkidir.Yapraklar tüysü, mızrakımsı yumurta biçiminde yaprakçıkları uzun saplıdır, bunlar vasıtasıyla etraftaki eşyalara tutunur.Çiçekler beyaz, bir aradaki çiçekler süpürgemsi çiçek demetini teşkil eder.Hafif aromatik,kenar çiçekler 4 bölümlü ve çok sayıda erkek organları vardır.Meyve kırmızı kahverengi, kıllı bomcuk şeklinde uzun liflidir.

akasma

Kullanılan kısımları

Yapraklar kullanılır.Çiçek açma zamanında (Mayıs-Haziran aylarında) toplanır.Gölgede veya 45 derceye kadar ısılı fırınlarda kurutulur.Rutubet payı %12’dir.Torba ve balya halinde paketlenir.Kuru ve havadar yerlerde muhafaza edilir.

Kimyevi terkibi

Anemenol, klematitol, saponinler, leontin, stigmasterin, incelenmemiş glikozid, seril alkolü, mirisil alkolü, melis asidi, sitosterin, trimetilamin, mumlu maddeler vs. ihtiva eder.

Sözlükte "akasma" ne demek?

1. Düğünçiçeğigillerden, beyaz çiçek veren, bahçelerde süs çiçeği olarak yetiştirilen sarılıcı bir bitki; yabanasması, meryemanaasması (clematis)

Akasma kelimesinin ingilizcesi

n. clematis.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç