Akamber nedir?

Siyah veya koyu kurşuni renkte, katı, yağlı ve güzel kokan bir maddedir. İspermeçet balinasının (kaşalot) safra salgısının bağırsaklarında donması sonucu meydana gelir. Dışkıyla dışarı atılır. Denizlerde yüzer durumda bulunur. 50 kilo ağırlıkta olanlarına rastlanır. Güzel koku elde edilmesinde, Doğu'da ayrıca eczacılıkta kullanılır.

Bu bileşiğin teşekkülü hakkında çeşitli düşünceler vardır. Bunların kaşalot balığının gıdasını teşkil eden sefalopodların (kafadan ayaklıların) iyi hazmedilmemiş bakiyeleri oldukları düşüncesi kuvvetlidir. Zira, akamberin içinde ekseriya mürekkep balığı gibi sefalopodların sırt kısımlarına ait parçalar bulunur.

Akamber, Çin ve Japon denizleri ile Madagaskar, Bengal, java ve Sumatra gibi tropik memleketlerin sahillerinde toplanır. Sudan hafif olduğundan denizin üstünde yüzer ve sahile atılır. Akamber iç içe teşekkül etmiş, kül renginde, balmumu kıvamında bir maddedir. İçinde sarımsı lekeler görülür. Yoğunluğu 0.9 g/cm3 civarındadır. Tam bir erime derecesine sahip değildir. Kokusu hafiftir. Tadı aromatik ve yakıcıdır. Suda erimez. Yanarken özel bir koku neşreder ve bol bir kül bırakır.

Ele geçirilen akamberlerin ağırlıkları birkaç gramdan 50 kiloya kadar değişir. Sıcak alkolde eritilerek yağ gibi bir madde elde edilir, buna amberin denir. Eriyik soğuduğu zaman parlak, beyaz kristallere ayrılır. Akamber Avrupa’da kokuculukta; Doğuda ise daha çok eczacılıkta kullanılır. Çok pahalı olduğundan içine başka maddeler karıştırılarak satıldığı olur. Saf akamber sıcak alkolde eridiği için karışığından kolayca ayırdedilebilir.

Kullanıldığı yerler

Kalp kuvvetlendirici, kramp çözücü, iştah açıcı ve hazmı kolaylaştırıcı olarak eskiden beri kullanılmıştır. Parfümeri sahasında koku verici olarak kullanılır.

akamber

Sözlükte "akamber" ne demek?

1. Özellikle amberbalığının bağırsaklarından çıkarılan, külrenginde, yapışkan, bükülgen ve misk gibi kokulu olan bir taş.
2. Sıcak ülkelerde yetişen bir ağaçtan (hymenea) elde edilen katı, güzel kokulu reçine.

Akamber kelimesinin ingilizcesi

n. ambergris, substance obtained from sperm whale used in perfumeryken: Türkçe

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç