Ajax nedir?

Ajax kelimesi İngilizce "Asynchronous JavaScript and XML" kelimelerinin bas harflerinden oluşan bir kısaltmadır.

Türkçe'de "Eşzamansız JavaScript ve XML" anlamına gelen "Ajax" ilk olarak  2005 yılında "Jesse James Garrett" tarafından kullanılmıştır.

Ajax; Javascript ve xml dillerinin xmlhttprequest nesnesi kullanımı ile web sayfalarında etkileşimli uygulamalar yaratan tekniğin adıdır.

Ajax sanıldığı gibi bir programlama dili değildir. Ajax zengin internet tabanlı uygulamalar geliştirmek için kullanılan bir programlama tekniğidir.

Ajax'ın avantajı nedir?

Ajax'ın avantajı, kullanıcının farkında olmadan sunucuyla ufak miktarda veri değişimi sayesinde sayfayı yenilenemeden kendini daha hızlı güncelleyebilen web projeleri yaratılabilmesidir. Ajax kullanılan web projelerinde sayfa komple tekrardan yüklenmek yerine sadece güncellenmesi gereken yerlerin güncellenmesi sağlanarak web projesinin son hızda yüklenmesi sağlanarak hız kazanılmış oluyor.

Bu kullanıcıların sıkılmadan web sayfasını gezmesine ve beklemesine gerek kalmadan istediği bilgiye kolayca erişmesine olanak sağlamaktadır.

Ajax web sayfaları için seo açısındanda artı puan almalarına ve sıralamalarda üst sıralara çıkmasına olanak sağlar. Ajax aynı zamanda benzersiz kullanıcı deneyimi sunmaktadır.

Ajax ile yaratılan web projeleri tıpkı bir masaüstü uygulamadan farksız olarak son derece hızlı çalışmaktadır. Öyle ki bir ajax uygulaması kullanıyorsanız internet üzerinden çalıştığınızı bile unutabilirsiniz.

Ayrıca Ajax yer sağlayıcıları içinde oldukça yararlıdır öyle ki ajax sayesinde gereksiz bant genişliğide engellemiş olacaktır.

Ajax tekniğinin kullandığı teknolojiler

1. DHTML, LAMP ve SPA gibilerin aksine Ajax kendi başına bir teknoloji değildir, ancak terim birçok teknolojinin bir bütün olarak kullanıldığını ifade eder.

2. Bilgiyi biçimlendirmek ve görüntüsünü değiştirmek için XHTML (ya da HTML) ve CSS.

3. Web sunucusu ile bilgi değiş tokuşunda kullanılan XMLHttpRequest objesi. Bazı Ajax frameworklerde ve bazı durumlarda web sunucusuyla bilgi alışverişi için XMLHttpRequest yerine IFrame de kullanılır; diğer uygulamalarda ise dinamik olarak eklenen JavaScript TAG'leri de kullanılabilir.

4. Kullanıcıyla sunucu arasındaki bilgi alışverişlerinde genelde XML formatı kullanılır. Önceden hazırlanmış HTML, düz metin, JSON ve hatta EBML dahi olmak üzere herhangi bir format da kullanılabilir. Bu tip dosyalar sunucu tarafında herhangi bir script (PHP, ASP vs.) ile bile üretilmiş olabilir.

5. Görüntülenecek bilgiyi dinamik olarak göstermek ve onunla etkileşimli çalışmak için özellikle JavaScript ve JScript gibi ECMAScript olan kullanıcı tarafındaki bir scripting dili yardımıyla erişilebilen DOM.

Ajax teknolojisini kullanan örnek web projeleri

1. Google maps

2. Gmail

3. Google Docs

4. EyeOS

5. Meebo

6. Google Translate

Ajax teknolojisinin bileşenleri

1. Get ve Post istekleri

2. XmlHttpRequest

3. Javascript

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç