Ahlat nedir?

Gülgillerden, kendi kendine yetişen, üzerine armut aşılanan ağaç, yaban armudu, dağ armudu (Pirus piraster). Bu ağacın, armuda benzeyen, iyice olgunlaştıktan sonra yenilebilen yemişi. Yemişi, iyice olgunlaştıktan sonra tazeyken yada kurutularak yenir. Üzerine armut aşılanır. Beyaz ve siyah olanı vardır. Ahlat kendi kendi yetişen bir bitki türüdür. Ahlat bitkisi her bölge de yetişebilir. Dikenli bir ağaç olan ahlat, diğer adı ile yaban armutu siyah ya da beyaz renklidir. Ahlatın meyvesi faydalıdır. Meyvesini aç karnınına tüketmek zararlıdır.

Kurak yerlerde, orman açıklıklarında, antropojen bozkırlarda özellikle ormandan açılmış tarla içlerinde çeşitli alıç (Crataegus) türleriyle birlikte meyvesi ve gölgesi için bırakıldığı yerlerde yaygın olarak bulunur. Yetişme koşullarına bağlı olarak 3-10 metre arasında boylanabilen çoğunlukla ufak bir ağaçtır. Yaprakları dar, gri-yeşil yoğun tüylü ve tam kenarlıdır. Nisan ayında çiçek açar, meyvesi sonbaharda olgunlaşır. Meyvesi üç dört cm. çapında, oldukça buruk lezzettedir.

Kuraklığa ve hava kirliliğine dayanıklı bir türdür. Kurak yerlerde, orman açıklıklarında, antropojen bozkırlarda özellikle ormandan açılmış tarla içlerinde çeşitli alıç (Crataegus) türleriyle birlikte meyvesi ve gölgesi için bırakıldığı yerlerde yaygın olarak bulunur. Yetişme koşullarına bağlı olarak 3-10 metre arasında boylanabilen çoğunlukla ufak bir ağaçtır. Yaprakları dar, gri-yeşil yoğun tüylü ve tam kenarlıdır. Nisan ayında çiçek açar, meyvesi sonbaharda olgunlaşır. Meyvesi üç dört cm. çapında, oldukça buruk lezzettedir.

ahlat

Faydaları ise; meyveleri, ishal keser, zehirli hayvan sokmalarında da filizleri dövülüp, konur. Ahlat (Pyrus elaeagrifolia), Anadolu’da yaygın olarak yetişen yabani bir armut türüdür. Genelde ahlat yaygın adıyla bilinir. Bazı yörelerde çakal armudu, çördük gibi yöresel isimleri de vardır. Ahlat, Anadolu’nun hemen her yerinde bulunan, bir ağaç türüdür. Kuraklığa ve hava kirliliğine dayanıklı bir türdür.

Ahlat nasıl kullanılır

Ahlat meyveleri kabız yapıcı bir özelliğe sahiptir. Filizleri, dövülürse, zehirli böceklerin sokmalarını iyileştirir. Aç karnına yenmesi insan sağlığına zarar vermektedir, o yüzden aç karına tüketmek tavsiye edilmez. Yemişi olgunlaşınca yenir.

Sözlükte "ahlat" ne demek?

1. Gülgillerden, kendi kendine yetişen, üzerine armut aşılanan ağaç, yabanarmudu (pirus piraster); bir karışım içindeki parçalar, öğeler, alaşım öğeleri.
2. Bu ağacın, armuda benzeyen ve ancak iyice olgunlaştıktan sonra yenebilen yemişi; beden yapısının temelini oluşturan öğeler.
3. Kaba adam, yol iz bilmez kimse.

Ahlat kelimesinin ingilizcesi

[Ahlat] n. wild pear
Köken: Yunanca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç