AHCI mode nedir?

AHCI, (Advanced Host Controller Interface) SATA arayüzünü kullanan depolama cihazlarının umumi performansını arttırması amacıyla Intel ve Seagate tarafından 2006 senesinde geliştirilmiş teknik bir standarttır. PATA arayüzünün yetersiz kaldığı belli hususlarda kullanıcıların elini kolaylaştıran özellikler sağlamaktadır. Bunlar arasında en göze çarpanları da Hot Swapping desteği ve NCQ komutlarıdır.

Hot swapping nedir?

Bilgisayarı kapatmaya gerek kalmadan sisteme bir depolama cihazı takıp çıkarabilmemize imkan tanıyan teknolojiye verilen isimdir. Yani sistem açıkken mevcud SSD / HDD’yi çıkarabilir ya da yanına bir başkasını takarak ekleme yapabiliriz.

Fakat, bu işlemin umumen sistemde iki cihaz varken yapılması daha uygundur. Birincisi işletim sistemini taşımakta olduğundan ikincisi rahatlıkla takıp çıkarılabilir. Lakin birinci cihazı çıkardığımız takdirde sistem o an RAM’lerdeki veriyi işlemeye devam eder fakat kısa bir süre sonra kilitlenir. Bu da işletim sisteminin istikrarına menfi yönde etki edebilir.

NCQ ( Native Command Queuing ) nedir?

NCQ komutları ise verİyi daha etkili bir biçimde işlemeye yaramaktadır. Bu komut setlerinden mahrum olan depolama cihazları SATA kontrolcüsünden gelen okuma emirlerini, ihtiyaç duyduğu dosyaları sıralı olacak şekilde okuyarak bulur. Bu işlem, bakıldığında birkaç ufak dosyanın okunmasından ibaret görünsede, çağırılan dosyanın yapı ve boyutlarına göre binlerce alt emri gerektiren bir aşamaya dönüşebilir.

İşte NCQ da bu tür durumlarda depolama biriminin sırtındaki yükü azalatmak, haliyle performansı yükseltmek amacıyla meydana getirilmiştir. Okunması gereken verileri sırasıyla değil, kendine en yakın olandan başlamak suretiyle okuyarak verilen emri yerine getirmeye çalışır. NCQ komutlarının kullanılabilmesi için hem depolama biriminin hem de işletim sisteminin NCQ desteğine sahipolması gerekir.

AHCI mode ne kadar hız artışı sağlar?

AHCI mode aktif edildiğinde %10 ile %20 performans artışı sağlandığı bilinmektedir. Ayrıca yapılan benchmark testleri bu oranın ortalama %18 olduğunu belirtmektedir.

NCQ komut setlerine destek veren işletim sistemleri;

Windows Vista
,
Windows 7

Windows 8

Linux Kernel 2.6.19 ve sonrası

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç