AFT nedir?

Bir çoğunun asıl sebebi bilinmeyen, ancak bir virüsten dolayı ortaya çıktığı veya bağışıklık sisteminin bozukluğuyla ilgili olduğu sanılan, ağızda, dudaklarda ve dil sathında küçük ülserler (doku harabiyetleri) ile seyreden bir hastalıktır.

Ekseriya sindirim bozuklukları ile birlikte bulunur. Çok ağrılıdır. Gülmeyi, konuşmayı, çiğnemeyi güçleştirir. Tedaviye rağmen 1-2 hafta sürer. Bazen biri iyileşirken biri yeniden çıkar.

B ve c vitaminleri verilmesi faydalı olabilir; çünkü aftların çıkmasının vücut mukavemetinin düşük olmasıyla ilgisi vardır. Bu vitaminler özellikle C vitamini mukavemeti arttırır. Antibiyotikler fayda sağlamaz. Ancak, yeni bir hastalığın bunun üzerine eklenmesini önlerler. Gamaglobülin enjeksiyonu yapılırsa, belirtiler kısa sürede silinir.

Çiğneme sırasındaki ağrıyı azaltmak için yemek öncesi düzeysel olarak ağrı kesici solüsyonlar sürülüp, 15-20 dakika ağrının duyulması önlenebilir. Tekrarlayan veya uzun süren aftlarda, ağızın karbonatlı ve tuzlu (veya şaplı) suyla çalkalanması, keza yaraların üzerine gliserin sürülmesi de iyileşmeyi hızlandırır. Özel (ağız için hazırlanmış) pomadlar vardır, kullanılması faydalıdır.

Barsak solucanı tedavisinde kullanılan Leva misole(Ketrax) haplarından haftada iki gün arka arkaya bir defada üç tane münavebeyle haftalarca kullanılmasının iyi sonuç verdiği bildirilmektedir. Örneğin Pazartesi sabah 1 defada 3 tane, Salı sabah tekrar edip diğer 5 gün ara verilerek devam edilir.

Major aftöz ülserler

14 günden fazla süren,çapı 1cmden büyük olan derin,ağrılı,iz bırakabilen,bazen titreme ve ateş ile seyredebilen genelde 1 veya birkaç tane olan ülserler’dir. 6 hafta veya daha fazla sürebilirler. Derin bir mukozal nodül şeklinde başlarlar sonra krater şeklinde derin bir ülsere dönüşürler.

Minor aftöz ülserler

Çapı 1 cmden küçük olan oval-yuvarlak, ağrılı, genellikle iz bırakmadan geçen, keskin sınırlı, sayıları 1-10 arası değişebilen zımba gibi delinmiş üzeri yalancı membranla kaplı ülserlerdir. 14 günden daha az sürede iyileşirler. En sık görülen formudur. Bu ülserler genelde ağız mukozasında yanaklar, sert damak, dudaklar, tonsillerin ön tarafı gibi daha düz olan yerlere yerleşirler.

Herpetiform aftöz ülserler

Herpes virüsünün(uçuk) neden olmadığı fakat herpetik görünümde olan çok sayıda toplu iğne başı büyüklüğünde ağrılı daha yüzeyen ülserlerdir. Bazen küçük ülserler birleşerek major ülserlere dönüşebilirler. Nadir görülen bu formda ülserler 100 den fazla olabilirler ve HSV ile ayrımı gerekir.

Aftları tamamen yok etmemiz mümkün değildir. Tedavide amaç tekrarlamasını azaltmaktır. Ağrıyı ve ülserasyonu gidermek, hastanın yemek yiyebilmesini sağlamaktır. Bunun için lokal antiseptik-antiinflamatuvar gargaralar, lokal kortikosteroidli ağız içi pomadlar, tetrasiklin ve levamizol tedavide kullanılır.

Aft tedavisi

Aft tedavisinde kullanılan yöntemler yaraların nedenine bağlı olarak farklılıklar gösterebilir. Ayrıca kullandığınız ağız bakım ürünleri değiştirmeniz ve tükettiğiniz gıdalarda değişiklik yapmanız gerekebilir. Aft tedavisi için evde kullanabileceğiniz bazı yöntemler var ancak bu yöntemleri bir süre kullanmanıza rağmen yaralar iyileşme göstermiyorsa kendi kendinizi tedavi yerine bir doktora giderek yardım almanız tavsiye edilir.

• Ağzınızı 250ml suyla karıştırdığınız yarım çay kaşığı tuzla çalkalayabilirsiniz.
• Eczanelerde yara üstüne direk olarak sürülen ve yarayı uyuşturarak ağrıları hafifleten merhemler bulabilirsiniz.
• Tıbbi tedavi yöntemleri ise aşağıdakilerin bir veya bir kaçını içerebilir;Lezyonlara gümüş nitrat uygulanması.
• Yaraların kısa sürede geçmesini sağlayan reçeteli merhemlerÖzel, antiseptik içerikli ağız gargaraları.
• Ağrılar şiddetliyse ağrı kesici kullanımı.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç