Adyabatik nedir?

Adyabatik, termodinamikte çalışma akışkanında ısı ve kütle kaybının veya kazancının olmadığı haldeki süreçtir. Yalıtılmış veya izole edilmiş bir sistemde ısı kaybı veya kazancı yoksa adyabatik olarak adlandırılır. Adyabatik süreçler pekçok termodinamik kavramı geliştirmek için önemlidir.

İdeal bir gazın adyabatik ve tersinir bir süreçte PVT davranışı incelenmeye değerdir. Elde edilen sonuçlar, izotermal genişlemedeki PVT davranışı ile karşılaştırılırsa iki süreç arasındaki farklılıklar kolayca görülebilir. İzotermal genişlemede T'nin sabit ve bu nedenle PV nin sabit olduğu gözden kaçırılmamalıdır.

Adyabatik ısınma nedir?

Durgun havanın sıcaklığı diş etkilere göre yani yerin ısınıp, soğumasına göre değişir. Yani durgun havanın sıcaklık değişmelerinde çevre ile sıcaklık alış verişi etkilidir. Hava bölümleri alçalıp yükseldiği zaman dışarıdan ısı alıp vermeden de ısınıp soğumasına adyabatik ısınma veya soğuma denir.

Adyabatik olarak yükselen hava soğur, alçalan hava ısınır. Çünkü yükselen hava, yukarılarda basınç az olduğundan genişler. Genişlemek için yaptığı işi karşılamak üzere içindeki enerjinin bir bölümünü kullanır.

Diğer yönden havanın hacmi genişlediği için, hava moleküllerinin hareketi sırasında birbirleri ile çarpışmalar azalır, hava kendiliğinden soğur. Hava alçaldığında ise olay tersine gelişir. Hacim daralınca moleküllerin çarpışmaları artar, birbirine yakın olan moleküllerin tutulması için fazla iş gücüne gerek kalmaz, geç ısınır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç