Adware nedir?

Kendi yazdığı programı satmak yerine, belirli firmalar tarafından sağlanan reklamları programın içine gömerek kullanıcıya sunan programların genel adıdır.

Asıl işlevi farklı olmakla birlikte içerisine reklam gösterme fonksiyonları eklenmiş olan ve genelde kullanıcının gezdiği web sayfalarına bağlı olarak değişen reklamlar gösteren yazılımlardır. Bu türde yazılımlar, geliştiricilerin masraflarını karşılamak ve bazen de ücretsiz yazılım sunmak için yapılmaktadır. Bilinen Adware yazılımlardan bazıları ise şunlardır: Kazaa, RealPlayer, ICQ, Zango, Hotbar, Bearshare, Netscape, Flashget vs.

Adwareler virüsler kadar zararlı değildir fakat yine de hiç kimse özel bilgilerinin program üreticilerine gizlice gönderilmesini istemez. Bu yüzden adwarelere karşı da Ad-Aware gibi güvenlik programları kullanılabilir.

Spyware nedir?

Adware’ den farklı olarak, kullanıcının bilgisayarında hem belirli firmaların reklamlarını görüntüleyip hem de bir iz kontrol mekanizması oluşturan programlara “Spyware” denir. Adware’ den en belirgin farkı sizin bilgisayarınızda ne yaptığınızı ve bir kısım kişisel bilgilerinizi (hangi sitelere giriyorsunuz, ne tür içerik sizin ilginizi çekiyor, kredi kartı numaranız nedir, internet şifreleriniz nedir vs.) daha önceden belirlenmiş bir sunucuya, internete bağlandığınız zamanlarda gönderen (bir noktada sizin bilgisayarınızda ajanlık eden) programlardır.

Malware nedir?

“Malicious software” ‘in kısaltılmasıdır. Virüsler, trojanlar ve istenmeyen kötü niyetli kodların genel adıdır. Truva ati olarak da bilinen virüsler bu kategoriye girerler. Bir programın eklentisi olarak gelebileceği gibi, girmiş olduğunuz enfekte olmuş bir web sitesinden de sizin bilgisayarınıza yüklenebilir.

Virus nedir?

Virüsler birer programdır. Fakat kendi kendilerini kopyalarlar, bir yerden bir yere bulaşırlar. Bilgisayarınız çalıştırıldığında otomatik olarak faaliyete geçerler. Bir virüsün bir diğer dosyaya veya sürücüye geçmesi çok kolaydır. Örneğin virüslü bir disket bilgisayara takıldığında disketin içinde hangi dosyaların olduğuna bakıldığında yani “dır” yazılıp enter tuşuna basıldığında virüs anında bilgisayarınıza bulaşabilir. Detaylı bilgi için: Bkz. Virüs nedir?

Trojan nedir?

Trojan ya da diğer bir deyişle Truva Atı, bir program içinde gizlenen ve bilgisayarınızda gizli İşlevler yapan bir virüs programıdır. Trojanlar genellilkle, e-postaların içine yerleştirilerek yollanır. İçine saklandığı program çalıştırılcaya kadar aktif hale geçmezler. Truva Atı aktif hale geçince, bulunduğu sistemdeki korunmasız host ve serverlar hakkındaki bilgilerin tamamını ya kendi içinde kaydetmeye başlar  ya da bu virüslerin özelliği gereği bulaştığı bilgisayarları uzaktan erişime uygun hale getirdiğinden, elde ettiği bilgileri başka bir bilgisayara internet yoluyla gönderir. Bu virüsü bilgisayarınıza yerleştiren kişi, uzaktan erişim suretiyle sizin bilgisayarınızın içine çok rahatlıkla girerek, dosyaların açarak içeriğinde değişiklik yapmak, dosya silmek, sizin dosyalarınızı kendi bilgisayarına kopyalamak, e-postalarınızı okumak, CD-ROM’ u açıp-kapatmak, varsa internet bankacılığı veya kredi kartı bilgilerinizi kopyalamak gibi sizin bilgisayarınızda yapabileceğiniz bütün işlemleri yapabilmektedir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç