Advil nedir?

Advil lqui gels 200 mg kapsül, üzerinde beyaz “Advil” logosu bulunan, oval, yeşil, sıvı dolu kapsüller şeklinde ilaçtır. Her kutuda 10, 20 veya 40 kapsül vardır.

Advil lqui gels non-steroid antiinflamatuvar İlaçlar (NSAİİ’lar-steroid yapıda olmayan iltihap çözücü ilaçlar) olarak bilinen bir ilaç grubuna dahildir. Advil lqui gels, romatizmal ağrılar, sırt ağrısı, baş ağrısı, diş ağrısı, kas ağrıları, adet sancıları, soğuk algınlığı ile grip belirtilerinin giderilmesinde ve ateşin düşürülmesinde kullanılmaktadır.

Advil lqui gels hakkında bilinmesi gerekenler

İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez. Baş ağrısı, diş ağrısı, ateş, adet sancısı, sırt ağrısı, eklem iltihaplanmaları ve eklem ağrıları, romatizma ağrıları, kas ağrıları, hafif yaralanmalardan dolayı oluşan hafif ve orta şiddetteki ağrı ve iltihabi durumlarda kullanılır.Bu ilacın kullanımı kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden kalp  ve dolaşım problemlerini arttırmaktadır.

İlacın kullanım süresi uzadıkça bu riskler daha da artacaktır.İlacın kullanımı sırasında göğüs ağrısı, halsizlik, nefes almada zorluk, konuşmada bozukluk, görme ve denge bozuklukları gibi kalp ve dolaşım problemlerinin herhangi biri ile karşılaşırsanız tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurmalısınız. Bypass ameliyatı öncesi ve sonrası bu ilacı kesinlikle kullanmayınız.

advil

Bu ilacın kullanımı mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme gibi riskler oluşturabilir. Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.

Bu ilacın kullanımı sırasında yaşlı hastalarda mide ve bağırsaklarda kanama riski daha fazladır. Eğer daha önceden geçirmiş olduğunuz kalp krizi ve felç, kanama ve pıhtılaşma bozukluğu,geçirmiş olduğunuz mide ülseri veya mide kanaması ile konjestif kalp yetmezliği, yüksek kan basıncı, yüksek tansiyon, astım, burunda polip varlığı, düzensiz nöbetler, epilepsi, karaciğer rahatsızlığı, böbrek rahatsızlığı, sigara kullanımı gibi durumlarda doktorunuzu bilgilendirmeden bu ilacı kullanmayınız.

Bu ilacı kullanırken doktorunuza danışmadan grip, soğuk algınlığı veya ağrıya karşı başka bir ilaç kullanmayınız. İlacın içeriği ile aynı olan birçok reçetesiz ilaç vardır. Bunun için kullanmakta olduğunuz diğer ilaçların etiket veya prospektüsünü okuyarak asetilsalisilik asit, ibuprofen, indometasin, meloksikam, piroksikam, ketoprofe veya naproksen içerip içermediğini öğreniniz.Eğer kalp krizi ve felç gibi durumlardan korunmak üzere kullandığınız aspirin ve çeşitlerini kullanıyorsanız bu ilacı kullanmaktan kaçınınız.

Çünkü bu ilaç aspirin ve türevlerinin kalp ve damarlarınız üzerindeki koruyucu etkisini azaltabilir. Eğer tıbbı zorunluluk gereği ikisinide kullanmanız gerekiyorsa; bu ilacı, aspirin veya türevlerinden herhangi birini aldıktan 30 dakika sonra veya almadan en az 8 saat önce alınız.Doktor tavsiyesi olmadan bu ilacı çocuklara vermeyiniz.12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılması önerilmemektedir. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol kullanmayınız. Çünkü alkol mide kanaması riskini artıracaktır.

Bu ilacı kullanırken güneş ışınlarına veya UV ışınlarına maruz kalmaktan kaçınınız.Bu ilacın kullanımı sizi güneş ışınlarına daha duyarlı hale getirebilir ve güneş yanıklarına sebep olabilir.Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız. Eğer tedaviniz sırasında hamile kalırsanız veya hamilelik şüphesi varsa acilen doktorunuzu haberdar ediniz. Hamilelik döneminde kullanımı, doğmamış bebek için zararlı olabilir. Emzirme döneminde, anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç