Adsl2 nedir?

Asymmetric Digital Subscriber Line ya da kısaca ADSL (Asimetrik Sayısal Abone Hattı) sıradan telefon hatları üzerinden genişband erişimi sağlayan bir bakır devre transmisyon teknolojisi olarak Internet kullanıcıları tarafından tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. ADSL tümüyle bir Internet teknolojisi olarak geliştirildiğinden hem ev kullanıcılarına hem de işletmelere çok çeşitli avantajlar sağlamaktadır

Adsl, mevcut telefon hattını daha etkili kullanmak amacıyla sayısal verileme tekniği ile aktarılabilecek veri yeterliliğinin arttırılması yoluyla kullanıcıya geniş veri aktarım olanağı sağlamaktadır. Dolayısıyla bu teknoloji sayısal veri ve ses bilgilerini aynı anda kullanmamıza olanak sağlar. ses ve veri bilgilerinin birbirlerini etkilememeleri için splitter (ayırıcı) kullanılması gereklidir.

Adsl2; Adsl'in 2. versiyonu yani Adsl'in geliştirilmiş halidir. Adsl2 kısaltması "Asymmetric Digital Subscriber Line 2" kavramından gelmektedir.

Bu geniş bant tekolojisinin standartları, Uluslararası Telekomünikasyon Birliği tarafından belirlenmiştir.

Adsl'deki indirme hızı 8Mb/s iken, bu hız Adsl2 ile 12Mb/s'e çıkmaktadır.

Adsl2 adlı yeni standart, Adsl ailesi performansını ve sunulan özellikleri dahaüst seviyelere çıkarmak üzere geliştirilmiştir. Bu yenilikle birlikte veri aktarımhızının artacağı gibi santrale olan uzaklık da eskisi gibi sınırlı değildir. Mesafeler Adsl2'de 200m, Adsl2+'da 1500m artarak, Adsl'den daha uzun mesafelereulaşmaktadır. Ayrıca daha güvenilir ve kararlı bağlantı ve daha düşük enerjisarfiyatı sağlamaktadır.

İlginç bir diğer yenilik de ADSL2 hatların bir araya getirilerek daha yüksekhızlara çıkarılabiliyor olmasıdır. Sınır değer olan 25 Mb/s kapasitesindeki ADSL2+ hatları bir araya getirilerek bundan kat kat büyük band genişliklerielde edilebilir. Örneğin, 6 adet ADSL2+ hattı bir araya getirilerek 150Mb/s gibiyüksek hızlı bir bağlantı elde edilebilecektir.

adsl2

Adsl2'nin adsl'den farkı nedir?

1. Adsl2'nin en büyük farkı veri hızı ve uygun santrale daha uzak mesafedeki istemcilerin bağlanmasına izin vermesidir. Bu sayede hem daha fazla potansiyel müşteriye hizmet verilmesi sağlanırken, bir taraftan da yüksek çözünürlüklü televizyon (HDTV) seyretmeyi bir internet bağlantısı ile mümkün kılmasıdır.

2. Adsl2'nin maksimum veri akis hızı ADSL'in iki katıdır.

3. İyileştirilmiş sinyal çalışmaları ve kodlama sayesinde, bu yüksek hız daha uzak mesafelere kadar taşınabilmektedir.

Adsl2'nin getirdiği en önemli özellik

Adsl2'nin getirdiği en önemli özellik ise triple-play olarak adlandırılanInternet-Ses-Veri birleşik hizmetlerinin yüksek kalitede ve eşzamanlısağlanabilmesidir. Ayrıca HDTV (High-Definition Television = YüksekÇözünürlük Sunan Televizyon Yayını) gibi yüksek kaliteli yayınlar Internetüzerinden rahatlıkla aktarılabilecektir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç