Adaptif far nedir?

Adaptif kelimesi Türkçe'de "Uyarlayıcı" anlamına gelmektedir.

Taşıtların ön bölümünde bulunan, uzağı aydınlatan güçlü ışık verici kısma "Far" adı verilmektedir.

Adaptif far bir aydınlatma teknolojisidir.

Adaptif far çalışma sisteminde, virajlar alınırken, sensörler araç hızını, savrulma oranını ve direksiyon açısını tespit ederler. Daha sonra elektro-mekanik bir sistem, virajın yerleşimine uygun bir biçimde xenon farların yönünü ayarlayarak yolun ileri kısımlarında azami düzeyde aydınlanma sağlar. Ayrıca Bixenon farlarda uzun hüzmelerde xenon olduğu için iç taraftaki farlar Curve Light olarak sinyal verildiğinde veya direksiyon açısına göre 90 derece yanları aydınlatmaktadır. Sizin açınızdan bunun anlamı, gece yolculuklarında güvenliğinizin belirgin bir biçimde artmasıdır.

Adaptif far araçların gelişmiş güvenlik özelliklerinden sadece birisidir.

Adaptif farlar yalnızca araç hareket halindeyken aktiftir. Araç geri vitesteyken ve araç hareketsizken direksiyon sola çevrildiğinde (yani paralel araç park edilen bir yerden çıkarken) karşıdan gelen sürücüleri rahatsız etmemek için kapatılır.

Adaptif Farlar, viraj ışıkları ile tamamlanırlar. Bu ışıklar 70 km/sa üzeri hızlarda otomatik olarak etkinleştirilirler ve keskin virajlarda, dönerken veya park ederken aracın yakın çevresinde görüşü artırırlar.

Adaptif far yüksek güvenlik sağlar. Adaptif farlar normal farlara göre pahalıdır.

Mercedes-Benz’in ilk kez 2003 yılında E-Serisi’nde sunduğu aktif viraj aydınlatması, virajlardaki yol aydınlatmasını % 90’lık bir orana kadar iyileştirmiştir.

Adaptif far ne işe yarar?

Adaptif far'da far bir motor yardımıyla ışık hüzmelerini viraj yönüne çevirir ve böylelikle gece virajlı yollarda yapılan yolculuklar sırasında daha iyi görüş sağlarlar.

Adaptif far nasıl çalışır?

Adaptif far'da sensörler  hız, direksiyon açısı ve savrulmayı (dikey eksen etrafındaki dönüş derecesi) ölçer. Bu bilgilere dayanarak, küçük elektrik motorları farları sola veya sağa döndürür ve huzmelerin ilerideki yolu aydınlatmasını sağlayarak size virajda rehberlik eder.

Far ışığı yükseklik kontrolü

Far ışığı yükseklik kontrolü (modele özgü bir işlevdir) ön farların yüksek hızlarda yükseltilmesi ve düşük hızlarda alçaltılması anlamına gelir, bunun sonucunda şehir içi sürüşte ise daha geniş bir huzme kullanılır.

Adaptif far mesafe kontrolü

Adaptif far mesafe kontrolü (modele özgü bir işlevdir) yolun dikey eğimini de göz önünde bulundurur. Far ışığı yükseklik kontrolü bir tepeyi aşarken alçaltılır, araç yokuştayken yükseltilir.

Bunun sonucunda; Her bir viraj aydınlatılır ve karşıdan gelen sürücülerin gereksiz yere gözleri kamaşmaz. Özellikle görüşün zayıf olduğu koşullarda gece sürüşü daha güvenli hale gelir.

Adaptif far asistanı

Adaptif far asistanı farların ışık mesafesini trafiğe göre uyarlar ve diğer sürücülerin gözlerinin kamaşmayacağı şekilde en iyi aydınlatmayı sağlar.

Adaptif far hangi koşullara göre uyarlanır?

1. Hava

2. Işık

3. Sürüş koşullarına göre otomatik olarak uyarlanır.

Adaptif far kullanılmasının amacı nedir?

Adaptif far kullanılmasının amacı; Kazaları ve gece yolculuklarındaki yüksek kaza riskini azaltmaya yardımcı olmaktır.

Adaptif far sisteminin en önemli parçası

Adaptif far sisteminin en önemli parçası far gövdelerinin yan taraflarında bulunan hareket edebilen iki Bi-Xenon modüldür.

Şimdiye kadar olduğu gibi, ışığı bir mercek optiğinden demet haline getiren projeksiyon farı prensibi doğrultusunda çalışmaktadır. Ancak yeni adaptif farlarda, farklı ışık dağılımlarını elde edebilmek için ışık net şekilde kumanda edilmelidir.

Adaptif far'ın fonksiyonları

1. Daha parlak ve daha geniş bir aydınlatma sağlayan normal sürüş aydınlatma modu, şimdiye kadar kullanılan kısa farın yerini almaktadır.

2 .Otoyol aydınlatma modu, iki kademede % 60’a kadar daha çok görüş sağlar.

3. Geliştirilmiş sis farı, sis farlarının ana fonksiyonu olan ışığı geniş şekilde yayma ve özellikle yolun kenarının aydınlatılmasını sağlama fonksiyonunu destekler.

4. "Geliştirilmiş sis farı” fonksiyonu, arka sis lambası açıldığında ve hız 70 km/h’nin üzerinde olduğunda otomatik olarak etkinleştirilir.

5. 100 km/h’nin üzerinde hızlarda geliştirilmiş sis farı otomatik olarak etkin durumdan çıkartılır.

Yorumlar

Emre 27.02.2016
Bende hyundai i30 var farları orjinal far ama xenon far taktırmayı düşünüyorum takrırsam adaptif far aktifliğini kaybeder mi yoksa yine vırajlarda eskisi gibi xenon far olmak uzere işlevi devam eder mi? Teşekkürler.
Cevapla

Yorum ekle

Vazgeç