Adapter nedir?

Uyum sağlamayan iki bağlantı çeşiti ya da cihazı birbirine bağlanmak için gerekli olan ara cihazdır. Bkz. Adaptör. İngilizce "Adapter" kelimesi dilimize Fransızca'dan geçtiği için "adaptör" olarak ifade edilmektedir. (adaptateur). Yani adapter ve adaptör aslında aynı şeylerdir.

Adaptör nedir?

Adapter ve adaptör aslında aynı şeyler olmasına karşın dilimizde adaptör deyince ilk akla gelen şarj adaptörüdür. Çünkü onlarda 220V aldığı şebeke gerilimini telefonumuzun şarj olabileceği voltaja indirgerler. Yani bir adaptasyon işlemi yapmış olurlar.

Alternatif akimi küçük degerde DOGRU akima çeviren elektronik aletler. Elektronik cihazlar (radyo, teyp, hesap makinasi) genellikle düsük degerdeki (3-12 volt arasi) doğru akimla çalisir. Kullanma esnasinda bu cihazlar pille çalistirilacak sekilde yapilmislardir. Fakat daha ekonomik olmasi bakimindan bazi hallerde sehir ceryani ile de çalistirmak istenir. Bu durumda adaptör su ısı yapar. Önce transformatör 110 veya 220 V’luk sehir ceryanini, cihazin istedigi voltaja düsürür. Bu voltaj alternatif bir voltajdir. Daha sonra diyotlar bu voltaji dogru akima çevirirler. Ama hiç bir zaman adaptörden elde edilen dogru akim, pildeki kadar düzgün olmaz. Bu yüzden bazi radyolarda sehir ceryani ile çalisma esnasinda istenmiyen gürültüler meydana gelir. Transformatör istenen voltajda seçilerek degisik çikis voltajli adaptör yapilabilir.

Örneğin, Kablo adaptörler de (cable adapter) çeşitli adaptasyon amaçları doğrultusunda kullanılırlar. Kablonun bir ucundan giren sinyal diğer ucundan bağlı olduu aletin anlayacağı şekle dönüştürülür.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç