Adam otu nedir?

Patlıcangiller familyasından, kötü bir kokusu olan geniş yapraklı bir bitkidir. Sıcak bölgelerde yetişir. Yumru biçimindeki kökü insanı andırdığından bitkinin bazı garip nitelikleri olduğuna inanılır. Adam Otunun diğer isimleri, Abdüsselamotu, Adem otu, insanotu, Mandragora Officinarum’ dur. Adam Otu Patlıcangillerden olup, maviye dönük mor renkli çiçek açmakta olan, rozete benzer yaprakları olan ve kazık şeklinde kökü olan, yaprakları geniş, çok kötü bir kokuya sahip uzun yıllar dayanan otsu bitkilerden biridir.

Adını insana benzeyen köklerinden alır. Adam Otu bitkisi Zehirli dir. Adam Otunun yetiştiği yerler Akdeniz ülkeleri, ülkemizde ise Antalya çevresidir. Kayaların dibinde, boş araziler ve ekili olmayan tarlalar yetiştiği yerlerdir. Bunun dışında Ege bölgesi ile Güney Anadolu’ da yetişir.

Adam otu kökeni ve yayılışı

Adam otu avrupa kökenli bir şifalı bitkidir. Sıcak bölgelerde, Akdeniz ikliminin hakim olduğu Doğu Akdeniz, Orta Asya ve Kuzey Hindistan’da Karabriya’da hekimlikte kullanılan bir bitkidir. Ülkemizde Batı ve Akdeniz bölgelerinde; Muğla, Antalya ve İçel illerinde yetişir. Akdeniz ülkelerinde yaygın olan bu bitkinin Anadolu’da iki varyetesi ( M. officinarum ve M. autumnalis) bulunur. Adam otu, Mısırlılardan beri bilinmekte ve kullanılmaktadır.

Adam otu'nun bitkisel özellikleri

Adamotu 1.0-2.5 cm. kalınlığında, dallanan çok iyi gelişmiş bir kazık köke sahiptir.Kök, etli, grimsi, sarı renkli, ekseriye iki parçalı çatal köklüdür. Gövde, otsu olup çok yıllık bir bitkidir. Adamotunun rozet yaprakları, topraktan fışkırır gibi yükselirler. Çiçekleri morumsu ve hoş kokuludur. Sonbaharda çiçek açar. Çiçekler, iki eşeyli ve tamdır.Meyveleri, turuncu renkli, hoş kokulu ve lezzetlidir. Meyveler erik görünümünde olup çok tohumludur ve 2-3 cm. çapındadır.

adamotu

Adam otunun faydaları

Adam otunun başlıca faydaları şunlardır;Kurutulmuş kökleri ezilip bal ilave edilerek macun kıvamına gelene kadar karıştırılıp bir tatlı kaşığı kadar yenildiğinde vücudu kuvvetlendirir.Kesici bir alet vasıtasıyla kazınarak merhem elde edilir bu merhem başa sürüldüğünde baş ağrılarını keser.Bir tatlı kaşığı adam otunu su ile kaynatıp bal eklendiğinde ağızda gargara yaparak diş ağrısını dindirir.İdrar yanmasına karşı etkisi de bulunmaktadır.

Adam otu nasıl kullanılır

Adam otunun kökleri kurutulup toz haline getirilerek kullanılır. Adamotu zehirli bir bitki olduğu için dikkatli kullanılması ve uzmanların bilgisi doğrultusunda kullanılması gerekir. Zehirlenme belirtileri olarak deride oluşan kızarıklıklar, ağız kuruluğu, huzursuzluk, halsizlik, uykusuzluk, çok uyuma, hayal görme gibi etkiler görülebilir. Bu gibi durumlarda tedavisi için uzmanlara başvurulması gerekir.

Sözlükte "adamotu" ne demek?

1. Patlıcangillerden, geniş yapraklı, kötü kokulu bir bitki, kankurutan, adamkökü (mandragora officinarum).

Adamotu kelimesinin ingilizcesi

Mandrake, poisonous plant having a short stem and thick forked roots (formerly used medicinally).

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç