Access point nedir?

WAN'larda telsiz sinyallerinin güçlendirilmesi ve paylaştırılması için kullanılan bir araçtır. Kablolu LAN'larda HUB'lara benzer biçimde, access Point'ler de, veri paketlerinin telsiz ağlarda paylaşımını sağlar.

Access Point'ler sinyalleri güçlendiren ve daha uzak mesafelere ulaştırılmasını sağlayan Repeater görevini de görür. Bu cihazlar genellikle bir internet bağlantısını kablosuz çevirmek veya kablosuz bağlantı sinyalini güçlendirmek amacıyla kullanılırlar.

Kablosuz bağlantı desteği için kullanılacak AP cihazlar bir Ethernet kablosu ile internet bağlantısının olduğu router’a bağlanır. Bu bağlantının ardından kablosuz ayarları AP üzerinde yapılandırılarak internet erişimi kablolunun yanı sıra kablosuz olarak da kullanıcılara ulaştırılabilir.

Router nedir?

Router yada yönlendirici, ağ iletişim kurallarını kullanan iki bilgisayar agi arasında veri iletimini sağlamak için geliştirilen bir ağ donanımıdır. Yönlendirme için OSI yedi katman modelinin üçüncüsü olan ağ katmanı kullanılır. Genellikle bu iş için özel üretilmiş donanımlar varsa da birden çok arayüzü olan bilgisayarlar da yazılım desteğiyle router olarak kullanılabilirler.

Bizler router’ları genellikle ADSL veya Fiber internet bağlantısını evimizde kullanılabilecek hale getiren ve bilgisayarımıza kablolu veya kablosuz olarak internet sağlayan cihazlar olarak biliyoruz. Bir Router iki veya daha fazla ağ arasındaki kesişme noktasıdır ve parçası olduğu her ağ için bir arayüzü üzerinde barındırır.

Her iki ağın da parçası olduğu için veri paketlerinin ağlar arasında yollarını bulmaları için router her iki ağ üzerinde de aynı veya farklı protokolleri kullanabilir. Yöneltme işlemi bir veri paketinin bir istasyondan diğerine yolunun belirlenmesi ve bu yol sürecinde verinin sapasağlam yerine teslim edilmesi olarak gösterilebilir.

access point

Access Point ile Router arasındaki fark nedir?

Access Point ile Router arasında yapısal ve işlevsel birçok far bulunuyor fakat iş satın alma noktasına geldiğinde kullanıcılar bu iki ürün arasında nasıl tercih yapacaklarını bilemiyorlar. Genellikle kablosuz internet ihtiyacı bulunan kullanıcıların bu tarz bir sorunla karşılaştığını görüyoruz.

Konuyu basite indirgersek; Router seçmenizin başlıca nedeni bir internet bağlantısını kendi ağınızı kurarak kullanacak bilgisayarlara paylaştırma işlemi olarak düşünebilirsiniz. Acces point ise tekrarlayıcı olarak kullanılacağı için üzerinde bir DHCP modülü bulunmaz.

Bundan sebeptir kullanıcılara bir IP vermeyeceği için internet bağlantısını kullanıcılara yayma işlemini yapamaz. Asedce olan bağlantıyı güçlendirmek ve daha fazla alana yaymak için kullanılırlar. Eğer evinizde veya ofisinizde kablosuz bir Router var ise kablosuz ağ kurulumu için AP kullanabilirsiniz.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç