Acai berry nedir?

Acai berry, amazon ormanlarında yetişen, bir palmiye türünün oldukça etkili antioksidan etkisi olduğu bilinen meyvesidir. Mor renkli üzüme benzeyen ancak üzüm kadar sulu olmayan bir meyvedir. Son yıllarda ülkemizde de popüler olan acai berry, üzüm benzeri salkımlar halinde ağaç dallarında büyüyen sadece tropikal iklimlere özgü bir meyvedir. Acai berry özellikle Birezilya da oldukça çok bulunan Acai palmiyesi meyvesidir. Yer de değil ağaçta yetiştiği için acai berry çevirisi acai çileği olarak değil acai böğürtleni olarak yapılmaktadır.

Acai berry içindekiler nelerdir?

Acai berry meyvesi icerinsinde A, C, E ve B vitaminleri, omegalar, fitosterol, antioksidanlar, aminoasit, potasyum, demir, fosfor bulunmaktadir.

Acai berry ile zayıflama;

Tüm dünyada kilo vermeye yardımcı özelliği ile popülerlik kazanan acai berry’nin bu yönde olumlu etkileri konusunda yeterli bilimsel çalışma bulunmamaktadır. Uzmanlar meyvenin kilo verme üzerine etkisi hakkında yorum yapmamakla birlikte daha sağlıklı bir beslenme biçimine geçişte yardımcı olabileceği ve vücudun zararlı toksinlerden temizlenmesi adına faydaları olabileceği görüşünde birleşmektedir.

Omega 9 ve omega 6 gibi sağlıklı yağ asitleri açısından zengin olan acai berry iyi bir yağ kaynağı olarak kötü kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca lifli içeriği ile metabolizmaya yardımcı olarak sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar.

Acai berry yan etkileri nelerdir?

Acai berry içeren ürünlerin fazla tüketiminde en sık görülen yan etki gastrointestinal semptomlardır. Uzun süreli acai berry kullanımı müshil etkisi yaratabilir ve bağırsak tembelliğine yol açabilir. Yüksek miktarda lif içeren meyveyi ilk kullandığınızda ishal olabilirsiniz. İshalle birlikte su kaybı olacağından bol bol su tüketmeniz tavsiye edilir. Acai berry tableti, tozu veya çayı kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç