A.C.A.B nedir?

A.C.A.B bir kısaltmadır. İngilizce "All Cops Are Bastards" kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Güvenlik güçlerine hakaret amaçlı kullanılan bir kelimedir.

Kelime İngiliz holiganlar tarafından oluşturulmuş ve kullanılmaya başlanmış daha sonra tüm dünya'da güvenlik güçlerine karşı olan kişiler tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Kelimenin türkçe anlamına hakaret ve küfür içerdiği için burada yer vermiyoruz isterseniz İngilizce-Türkçe çeviri yaparak kelimenin Türkçe anlamına bakabilirsiniz.

T-shirtlere, bardaklara, bilekliklere bile yazdırılan bu kavramı, toplumsal eylemlerde yada stadyumlarda sıkça görebiliriz. A.C.A.B kelimesi orantısız güç kullanan güvenlik güçlerine karşı kullanılmaya başlanmıştır.  İtalyan yapımı A.C.A.B filmide tam bu konu üzerine yapılmış bir filmdir.

Tepki göstermek amacıyla ortaya çıkan A.c.a.b kavramı tüm dünyaya yayılmış ve bir akım haline gelmiştir. İngiltere ve İtalya gibi ülkeler A.C.A.B dövmesi, tişörtü olan kişiler sokulmamaktadır. Öte yandan Avrupa'da stadyumlara A.C.A.B pankartları sokmak ve asmak yasaktır.

Güney Avrupa ve Güney Amerika çevresinde polisi stadyumlarda istemeyen taraftarların sıkça kullandığı bir ''klişe'' halini almıştır. Yönetmenliğini Stefano Sollima'nın yaptığı 2012 yapımı bir İtalyan filmi olan A.C.A.B adından da anlaşılacağı gibi tam da bu konu üzerinde durmaktadır. A.C.A.B deyimi ilk olarak sadece ayarsız şiddet uygulayan polislere karşı başlatılmıştır. Fakat zamanla yayılan bu deyim tüm polisleri kapsamaya başlamıştır.

Polislerin tepkisini çeken bu deyim yüzünden İtalya ve İngiltere gibi ülkelere A.C.A.B dövmesi olan kişiler girememektedir. Bu ülkelerde yaşayan insanlar ise bu dövmelerden ötürü sert müdahalelere maruz kalmaktadır. Avrupa'da stadyuma sokulması yasak olan A.C.A.B  pankartlarını tribünlere sokmakta direten taraftarlarla polis arasında sıkça olaylar çıkmaktadır.

A.C.A.B dövmesi olan İngiliz gösterici

acab

Pankartları stadyuma sokmak için çeşitli yollara başvuran taraftarların en sık başvurduğu yol, A.C.A.B nin anlamından habersiz olan polislere farklı anlamda olduğunu söylemek. Bu anlamlar genelde ; ''All Cops Are Beatiful'',''All Colors Are Beatiful'' dır. A.C.A.B basit bir söz değildir. Belki ilk oluşturulduğunda amaç basit bir tepki gösterme sözüydü fakat zamanla dünya genelinde yayılarak bir felsefe halini almıştır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç