AC DC nedir?

AC Alternatif Akım'ı DC Doğru Akım'ı ifade eder. Alternatifin kelime anlamı "değişken" dir. Alternatif akımın kısa tanımı ise "Zamana bağlı olarak yönü ve şiddeti değişen akıma alternatif akım denir." şeklindedir. Alternatif akım/gerilim zaman içerisinde ortalaması ‘0’ olan akımdır/gerilimdir.

DC Doğru Akım: "Zamana bağlı olarak yönü ve şiddeti değişmeyen akıma doğru akım denir." seklindedir. Doğru akım/gerilim zaman içerisinde ortalaması ‘0’ olmayan akımdır/gerilimdir.

AC ve DC akım arasındaki farklar nelerdir?

Doğru akım, şiddeti ve yönü değişmeyen akımdır. Yönü sürekli +'dan -'e doğrudur. Şiddeti de sabittir. Bu nedenle kutupları bellidir ve doğru akım ölçüm aletlerinde + ve - kutup bulunur. Alternatif akım ise sürekli değişim gösteren bir akım şeklidir. Hem şiddeti hemde kutupları sürekli değişim halindedir.

Yani kutupları bir +, bir - olup durur. Bu nedenle alternatif akım ölçüm aletlerinde + , - kutupları bulunmaz. Bu ölçüm aletleri alternatif akımın, doğru akım olarak karşılığını (etkin değer) gösterirler. Örneğin şehir elektiriği alternatif akımdır ve saniyede 50 kez kutup değiştirir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç