Açev nedir?

Açev; 1993 yılında kurulan adı anne Çocuk eğitim Vakfı kelimelerinin bas harflerinden oluşan bir sosyal ve yardımlaşma vakfıdır. Açev'in,  Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği ile ortak yürüttüğü projeler mevcuttur. Açev, Özel sektör destekçileri ve medya destekçileriyle birlikte hedeflerini gerçekleştirmeye devam eden bir vakıftır.

Açev'in Kuruluş Amacı

Açev vakfının kuruluş amacı anneler ve çocukları eğitmektir. Günümüzde ise bu amacının dışında babalara, çocuksuz kadınlara ve ailelere de eğitimler vedestekler vermektedir.

Türkiye'nin her köşesinde eşit eğitim fırsatı yaratmak ve hizmet verdiği kişi sayısını artırmak amacıyla programlarının yaygınlaşması için Açev, çalışmalarını sürdürmektedir. Her yıl sonunda ulaşılması hedeflenen Anne, baba ve Çocuk sayısı 81 ile bağlı olarak değişmektedir.

Açev'in Kurucuları

1. Ayşen Özyeğin

2. Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı

3. Prof. Dr. Sevda Bekman

Açev Fikri Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

1982-1986 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde okul öncesi çağdaki çocukların eğitim durumlarıyla ilgili Prof. Dr. Sevda Bekman, Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı ve Diane Sunar tarafından yapılan bir araştırma sonucunda, Anne-Çocuk Eğitim Programı geliştirilmiş ve uygulanmaya başlamıştır. Programın oldukça olumlu sonuçları üzerine, programın yaygınlaştırılmasına çalışılmıştır. Program, 1993 yılında Açev ile kurumsal bir yapıya kavuşmuştur.

Açev'in Etkinlikleri

1. Anne Çocuk Eğitim Programı

2. Anne Destek Programı

3. Okul öncesi Veli-Çocuk Eğitim Programı

4. Taktir Alma Anne Programı

5. "15 Çok Geç" kampanyası

6. İşlevsel Yetişkin Okur Yazarlığı

7. Baba Destek Programı

Açev'in Misyonu

AÇEV'in misyonu, gelişen bir toplum için eğitimin şart olduğu bilinciyle, uzmanlık alanları olan erken çocukluk ve yetişkin eğitimine, programları ve uygulamaları ile katkı sağlamak ve bu konuda ülke genelinde yaygın bir hizmet agi oluşturmaktır.

Açev'in Hedefleri

1. Misyonunu yayabilmeyi ve geniş bir destek grubu oluşturabilmeyi,

2. Türkiye'nin her köşesindeki tüm ihtiyaç sahiplerine programları ile ulaşabilmeyi,

3. Bilimsel araştırmalar doğrultusunda yeni modeller, yöntemler, projeler geliştirmeyi,

4. Yurt içi ve dışındaki işbirliklerini artırmayı,

5. Araştırmalar ve uzmanlıkları doğrultusunda, erken çocukluk ve yetişkin eğitimi konularında stratejilerin geliştirilmesi ve politikaların belirlenmesinde referans bir kuruluş haline gelmeyi hedeflemektedir.

Dış Bağlatılar

Açev Resmi İnternet Sayfası

Yorumlar

Diek çağlar 15.09.2017
Ben gönüllü annelik yapmak istiyorum biraz bilgi alabilirmiyim?trşekkürler
Cevapla
cern 05.03.2017
her şey güzel
Cevapla
Türkan 22.03.2016
Bu kadar iyi bir site görmedim. Her şey hakkında en iyi yorumu yapıp bize en iyi bilgileri veriyor. Bu çok güzel bir şey. Bu siteyle her şey çok kolay bir şekilde kavranıp anlaşılıyor.
Cevapla

Yorum ekle

Vazgeç