5 s nedir?

5S, bes adımdan oluşan, amacı çalışma ortamının organizasyonu ve israfın yokedilmesine yardımcı olmak olan, son derece basit ve bütün yalınlaştırma / yeniden yapılandırma çalışmalarının merkezinde yer alan bir yöntemdir.

İşletmeler, verimliliklerini arttırmak için işgücünden en iyi şekilde faydalanmak zorundadır. İşletmelerde ortaya çıkan işgücü kayıplarından bazıları, çalışma ortamındaki düzensizlikten kaynaklanan aramalar, kirliliğin sebep olduğu arızalar, arızaların ve kirliliğin sebep olduğu kalite kayıpları ve çalışma ortamındaki güvenliği risklerinden dolayı ortaya çıkan kazalardır.

Düzensiz, dağınık, kirli ve iş güvenliği açısından riskli çalışma ortamı ve makinelerde sorunlar tespit edilemez ve iş gücü kayıpları kaçınılmaz bir şekilde ortaya çıkar. Sorunlar, normal ve anormal durumların tanımlandığı, iş güvenliği risklerine karşı tedbirlerin alındığı ve tüm bunların çalışanlara öğretildiği, düzenli ve temiz işletmelerde daha kolaylıkla tespit edilebilir. bu tür işletmelerde ortaya çıkan sorunlar, herkes tarafından, kolaylıkla ve derhal fark edilebilir, çalışanlar dikkatlerini ve çabalarını sorun aramaya değil sorun çözmeye yoğunlaştırır, istenen malzemeye, ihtiyaç duyulduğunda, gereken miktar ve kalitede, kolaylıkla ve hızlı bir şekilde ulaşılabilir, aramalar olmaz, iş kazası sayısı sıfıra indirilmiştir, kimse kirliliğe ve dağınıklığa sebep olmaz, ama kirlilik ve dağınıklığı tespit ettiğinde derhal gerekli düzeltici faaliyeti başlatır, sorunlar ortaya çıkmadan önlendiğinden kayıplar son derece azalmıştır ve işyeri, müşterilere gururla gösterilebilecek bir görünümdedir.

5S, temizlik, düzen ve iş güvenliğini kurumsallaştırarak ve bu konularda çalışanların bilinçlenmesini sağlayarak, yukarıda sayılan kazanımları elde etmiş ve sürekli iyileştirmeye açık bir sisteme sahip işletmeler oluşturmayı hedefler. 5S çalışmaları, çalışanlarının katılımlarını arttırır ve önleme anlayışının yerleştirir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç