4WD nedir?

4WD, 4X4 olarak da bilinir, 4 tekerlekten çekişli bir aracı ifade eder. Bu kodlama sistemindeki ilk rakam tekerlek sayısını ve ikinci rakam da güç aktarılan tekerleklerin sayısını göstermektedir.

Full time 4×4 nedir?

AWD (All Wheel Drive) olarak anılırlar. Sürekli dört tekerden tahrik ile yol alırlar. Genellikle bu tip araçlarda 4×2 sürüş seçeneği bulunmaz. 4×2 ve 4×4 arasındaki tüm çekiş ayarlamaları araç tarafından otomatik olarak yapılır.

Sürüş karakteri olarak binek bir araç kullanmaktan çok farklı değildir. Ağır arazi koşullarında performansı düşük kalmasına karşın mıcırlı, grip lastikler ile ıslak asfalt, kar lastikleri ile de karlı ve buzlu yollarda olağanüstü performans verirler.

Part time 4×4 nedir?

4WD (4 Wheel Drive) olarak anılırlar. Gündelik asfalt kullanımda 4×2 sürüş seçeneği ile kullanılırken 4×4 sürüş seçeneği, sürücü kumandasına bağlıdır ve ihtiyaç anında sürücü aracı 4×4 sürüş seçeneğine alabilir ve yine uygun zeminde 4×2 sürüş seçeneğine geri dönebilir.

Arazi şartlarında, uygun lastik seçimi ile birlikte olağanüstü performans verirler. Yalnızca 4WD araçlarda genellikle ağır devir takviyesi (Low range) özelliği de bulunur.

Genellikle “4×4” ya da “jip” kelimeleri geçtiğinde, bu tip araçların kendi içlerinde bu şekilde bir sınıflandırmaya tabi olduklarını ve ciddi teknik farklılıklara sahip olduklarını bilinmez.

Her iki 4×4 diferansiyel yapısı, temelde 4 tekerleğe çekiş yollasa da hizmet verebileceği arazi koşulları ve zemin olarak birbirlerinden çok ciddi performans farklarına sahip olduğu gibi sürüş karakteristikleri de ciddi farklılıklar gösterir.

4WD Düşük hız (Low Range) nedir?

4WD Düşük hız kademesi yola tutunma kabiliyetinin ve çekiş gücünün artırılması gerektiğinde geçici olarak kullanılmak üzere geliştirilmiş bir sistemdir. Ön ve arka kadran milleri birbirlerine kilitlenmekte ve motor gücü, tork değerini birkaç kat artıran farklı bir dişli düzeneği üzerinden aktarılmaktadır.

Düşük hız kademesine geçerken ve bu konumdan çıkarken aracın hızı 3-5 km/saatten daha fazla olmamalı ve bu kademe normal sürüş koşullarında kullanılmamalıdır.

4WD Yüksek hız (High Range) nedir?

Bu seçenek gerektiği durumlarda tam hızda yol almak için kullanılır. High Range vites seçeneği kullanırken dişli oranları 2WD dişli oranları ile aynıdır. Yolun çok eğimli olmadığı koşullarda çekişi arttırmak için kum üzerinde giderken, çok kaygan yollarda, karda, buzda, taşlı, çakıllı yollarda, aşırı çamurlu bölgelerde kullanılan vites seçeneğidir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç