4chan nedir?

4chan, Japon Futaba Channel`dan esinlenmiş olan İngilizce ve resim tabanlı bir forumdur. Forum genelde anime, manga ve popüler kültürle ilgili resimlerin paylaşımı üzerine kuruludur.

4chan, 1 Ekim 2003 tarihinde New York’ta o zamanlar 15 yaşında bir öğrenci olan Christopher Poole tarafından kuruldu. Poole’un amacı, Japon anime ve çizgi romanlarının konuşulabileceği, Japonya çıkışlı Futuba (2chan) imageboarduna benzer bir portal oluşturmaktı.

4 Chan İngilizce bir site olup forum ağırlıklıdır. Sitenin yüzlerce gönüllü yazarı vardır. Ekşi sözlük tarzında olan bu site pek çok gencin ilgi alanına girmektedir. 4chan, İngilizce dilini kullanan resim tabanlı forumdur. Kullanıcılar genellikle anonimdir ve yeni gönderiler sayfada diğer gönderilerin üstünde yer almaktadır. 4chan, kendi içeriği ve kuralları olan çeşitli bölümlere ayrılmıştır. Kayıt olmak gerekli olmamakla beraber mümkün de değildir.

1 Ekim 2003’de faaliyete başlayan ve Japon resim tabanlı forumları örnek alınarak hazırlanan site, ilk başlarda manga ve anime resimlerinin paylaşıldığı ve tartışmalarının sürdürüldüğü bir platform olarak hizmet veriyordu. Kısa sürede popüler olan ve yayılan site, içeriğinde hala bolca otaku, anime ve diğer Japon kültürü etkilerini barındırmaktadır.

Sitenin İnternet altkültürü ve aktivizm ile ilişkisi bulunmaktadır. Bunun en kayda değer örneği Project Chanology’dir. 4chan kullanıcıları lolcatler, Rickrolling, “Chocolate Rain”, Pedobear ve diğer pek çok internet memelerinin yaratımında veya popüler olmasında önemli rol oynamıştır. Sitenin “Random” (Rastgele) bölümü, diğer adıyla “/b/“, sitenin ilk oluşturulan ve en çok ziyaret edilen bölümüdür.

Adından da anlaşılacağı üzere Random bölümü, yiklenen içerik konusunda en az kuralın yer aldığı bölümdür. Gawker bu durumu “/b/‘yi okumak beyninizi eritecektir.” diyerek esprili bir şekilde açıklamıştır. Sitenin anonim topluluğu ve kültürü sıklıkla medyanın dikkatini çekmektedir. Medya planlamacıları için bu girişim, “yaratıcılığın her yerde bulunduğunun ve yeni medyanın reklam ajansları için daha az erişilebilir olduğunun kanıtıdır.

Site içeriği

4chan, mesaj boardları ve imageboardlardan oluşuyor ve sitede Japon kültürü, ilgi alanları, yaratıcılık, yetişkinlere yönelik (+18), diğer ve karışık (+18) olmak üzere 6 ana kategori bulunuyor. 4chan açıldığı dönemde /a/ – Anime Genel  ve /b/ – Anime Random olmak üzere iki board içeriyordu. Zamanla yeni boardlar eklendi ve /b/ boardu kısaca Random olarak adlandırıldı. 2004 yılında kısa bir süreliğine kapanan 4chan, birkaç ay sonra bilgisayar oyunu, silah, araba gibi animelerle ilgisi olmayan pek çok yeni boardla geri döndü.

Futaba kanalının Nijura boarduyla benzerlik gösteren /b/, 4chan’ın en ünlü ve en yoğun boardu olma özelliğini taşıyor. Tüm site trafiğinin %30’luk kısmını elinde tutan /b/’de, çocuk pornosu gibi belirli illegal konular dışında hiçbir kural yok. Bu kuralsızlık yöneticiler ve moderatörler için de geçerli, isterlerse hiç sebep göstermeksizin kullanıcıları banlayabilirler. Bu boardu en iyi anlatan söz şu olsa gerek: “/b/ boardunu okumak beyninizi eritebilir.”

Çoğu internet sitesinin aksine 4chan’da bir kayıt sistemi bulunmuyor. Kullanıcılar, yazılarını veya görsellerini göndermeden önce karşılarına çıkan formun isim bölümüne bir takma isim yazabiliyorlar. Bunu tercih etmeyen kullanıcıların gönderileri, Anonymousolarak görünüyor; ki bu da bize Anonymous’un “birçok online internet kullanıcısının oluşturduğu topluluk” konseptine dönüşme süreci hakkında ufak da olsa bir fikir veriyor. Poole’un online Tetris aracılığyla tanıştığı ve şu anda 4chan’ın bilinen tek ücretli çalışanı olan bir programcı dışında tüm moderatörler gönüllülerden oluşuyor.

4chan’ın profil ve kayıt arşivi tutmadığını göz önüne aldığımızda, sitede sadece memelerin hayatta kalma şansı olduğunu söyleyebiliriz. 4chan’ın dışına çıkmayı başarabilen her memeye karşılık, çok daha fazlası görmezden geliniyor ve unutuluyor. Los Angeles Times’a göre internetin en yoğun imageboardu olan 4chan, kullanıcılarına ücretsiz bantgenişliği sağladğı için zaman zaman maddi sıkıntılar yaşadı. Bağışların siteyi ayakta tutmaya yetmeyeceğini farkeden Christopher Poole sonunda reklama yöneldi, fakat site içeriği nedeniyle pek başarılı olamadı.

4chan ve internet kültürü

4chan’ın belki de en büyük artısının anonimite olduğunu söylersek herhalde pek de abartmış olmayız. Sitenin kurucusu Christopher Poole’un da altını çizdiği önemli noktalardan biri bu. Facebook gibi pek çok sosyal paylaşım platformu, bireylerin gerçek kimliklerini ön plana çıkarmayı seçerken Poole bu görüşün karşısında yer alıyor ve 4chan’ın yaratıcılığını anonimiteye bağlıyor. “Internette anonimiteyi kaybetmek, gençlik döneminin masumiyetini kaybetmek gibi bir şey” diyen Poole, şöyle devam ediyor:

“Çünkü hata yapma lüksünüz yok.” Facebook öncesi dönemdeki gibi hatalarımızı geride bırakıp yola devam edemiyoruz, çünkü hatalarımız bir kere internete düşerse, artık nereye gidersek gidelim bizimle gelecekler. “4chan’da insanlar hatalarınızı veya yanlışlarınızı bir saat içinde unutur. Dolayısıyla omuzlarınızda başarısızlık yükünü taşımanıza gerek kalmadan yola devam edebilirsiniz.” Poole bir başka konuşmasında anonimite hakkında şunları söylüyor;“Anonimite aynı zamanda gerçekliktir. Filtrelere takılmadan serbestçe davranmanıza, insanlar kim olduğunuzu bildiğinde yapamayacağınız şeyleri yapmanıza izin verir.”

4chan’ın diğer sosyal ağlardan ayrılmasını sağlayan bir başka özelliği de, farklı kültürlerin kesişme noktası olması. Facebook gibi siteler ortak kültür aracılığıyla insanlar arasında ortak bir payda bulmaya çalışıyor ve iletişimi bu yoldan sağlıyor, fakat kendileri bir kültür oluşturmuyor. Öte yandan 4chan’dan geçen her görsel, kültürel yapıya eklenen bir parça. Dolayısıyla 4chan, diğer platformlar kadar büyük olmasa da, kültürel birleşmeye çok uygun bir zemin oluşturduğu için önem kazanıyor.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç