3PL nedir?

3PL, Third Party Logistics yani üçüncü parti lojistik kelimelerinin kısaltmasıdır. Üçüncü parti lojistik, bir şirketin malzeme yönetiminin veya ürün dağıtımının kısmen veya bütünüyle başka bir şirkete verilmesidir.

Başka bir tanımla üçüncü parti lojistik, bir organizasyonda geleneksel olarak yürütülen lojistik faaliyetlerinin diş kaynak tarafından gerçekleştirilmesidir. Üçüncü taraf olarak gerçekleştirilen bu faaliyetler, süreçlerdeki tüm aktiviteleri kapsayabileceği gibi çoğunlukla seçilen belirli aktiviteleri de kapsayabilir.

3. Partinin açılımı nedir?

1. Parti: Üretici, imalatçı, gönderici, toptancı vb. malın ve/veya hizmetin üreticisidir.
2. Parti: Birinci partinin doğrudan müşterisi veya akışa göre tedarikçisi olan işletmedir.
3. Parti: Dolayısıyla bu iki taraf arasındaki mal ve hizmet akışına giren şirkettir.

3PL Sisteminin sağladığı avantajlar nelerdir?

Çok kullanıcı depolama hizmetleriyle firmaların stoklama maliyetini azaltır.
Taşıma, depolama gibi yüksek maliyetli yatırımlardan tasarrufla, şirketlerin kendi faaliyet alanlarına yönelmelerini sağlar.
Lojistik hizmeti sağlayıcısının yüksek taşıma kapasitesi ve yönlendirme yeteneğiyle taşıma maliyetleri azaltılır.
Stok seviyeleri minimize edilebilir.
İnsan gücünden tasarruf sağlanır.
Kayıp, kaza, çalınma gibi riskler lojistik firmasına devredilmiş olur.
Dünya çapında yeteneklere ve yeni teknolojiye ulaşılabilir.

4.Parti lojistik (4PL) nedir?

Dördüncü parti lojistik, müşterilerine kapsamlı tedarik zinciri çözümleri sunmak için kendi organizasyonunun kaynaklarını, yeteneklerini ve teknolojisini, üçüncü taraf lojistik (3PL) şirketleriyle bir araya getiren ve tüm zincirin tasarımını ve yönetimini üstlenen şirketlerdir.

3PL ile 4PL’ nin karşılaştırılması

3.Parti’nin sunduğu hizmetler, tedarik zincirinin sadece çok belli başlı, geleneksel halkaları içinde kalmakla sınırlıdır. Bunlar kısaca taşıma, depolama ve envanter yönetimi gibi faaliyetlerden oluşmaktadır. 4PL ise bütün bu 3.Partileri tedarik zincirinin tamamında koordineli bir şekilde kulanarak zincirin performansının artmasını sağlamaktadır.

Günümüz rekabet ortamında müşterilerine en iyi hizmeti vermeye çalışan şirketlere hizmet kalitesi olarak 3PL şirketleri çözüm ortaklığı sunmaktadır bunun bir ileri aşaması olan 4PL şirketleri ise bir adım daha ileri gidip tedarik zincirindeki birden çok halkaya eş zamanlı olarak hizmet vererek tedarik zincirinin performansını arttırmayı hedeflemektedir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç