3d max nedir?

3d'nin türkçesi 3 boyut anlamına gelmektedir. Geniş anlamda 3 boyutun olması demek yüksekliğin, derinliğin ve genişliğin olmasıdır. Bunlara 4.sünü eklersek bu da zaman olur ki bu animasyonla ilgilidir. 3D’nin meydana gelebilmesi için bir düzlem, 3 boyutlu bir obje ve bir ışık kaynağının olması gerekmektedir. 3D, üç koordinat sistemi üzerine kuruludur. Bunlar X, Y ve Z eksenleridir.

3d max; X,Y ve Z eksenlerinde 3 boyultlu grafikler yaratmaya yarayan bir bilgisayar programıdır. 3d max aynı zamanda dünya'da en çok kullanılan üç boyutlu grafik ve animasyon yaratma programıdır. 3d max'in en son çıkan sürümü 3DS Max 2014'tür. 1990 yılından itibaren yaklaşık 20 adet sürümü geliştirilmiştir. Tam adı "3D Studio Max" tir.

3d max'in kullanım oranın fazla olmasının  sebepleri

1. Kullanımının kolay olması,

2.Yeterli miktarda kaynak dökümanlar bulunması.

3. Gelişmiş eklenti desteği.

3d max'e rakip programlar hangileridir?

1.Maya,

2. LightWave,

3. SoftImageXSI...

3d max kim tarafından geliştirilmiştir?

3d max, Autodesk tarafından geliştirilmiştir.

3d max ile neler yapılabilir?

1. 3B modelleme,

2. Görselleştirme,

3. Animasyon,

4. Karakter modelleme,

5. Film özel efektleri,

6. Mimari sunumlar

7. Endüstriyel tasarım sunumları yapılabilir.

3d max'in tarihçesi

Dos ortamında çalışan ilk sürümü Yost Group tarafından üretilmiş ve Autodesk tarafından yayımlanmıştır. 3D Studio 4. sürümünden sonra Windows NT platformu için yeniden yazılmış ve "3D Studio Max" adını almıştır. Bu versiyon ise Kinetix tarafından piyasaya sürüldü, Kinetix, Autodesk'in alt kuruluşu olan Medya ve Eğlence bölümüydü. Yazılım daha sonra geliştirilmeye devam etti ve ismi kısaltılarak "3DS Max" olarak değiştirildi.

3d max

3d max'in özellikleri

1. 3D Studio Max, Modelleme araçları (modelling tools), parçacık sistemi (Particle), Animasyon aracı, karakter animasyon ve hareket yakalama aracı, render  gibi özellikleri kendi bünyesinde barındırır.

2. Ayrıca MAXScript adında tümleşik bir programlama dili vardır.

3. Point cloud verilerini aktarın, görselleştirin, yakalayın ve görüntüleyin.

4. Python script 3ds Max yazılımını genişletmek ve uyarlamak için Python script kullanın.

5. ActiveShade geliştirmeleri Işık ve materyaller üzerindeki düzenlemeleri mental ray desteğiyle etkileşimli olarak önizleyin.

3d max hangi alanlarda kullanıyor?

TV reklamlarında, mimarlar, iç mimarlar, mimarlık öğrencileri, endüstriyel ürün tasarımcıları, mimari yapıların düzenlenmesinde , bilimsel örneklerin incelenmesinde , sinema ve özel efektlerde ,uzay simülasyonlarında ,çizgi film animasyonları, tıbbi ve ticari alanda , endüstriyel tasarımda jenerik hazırlanmasında ve daha bir çok alanda 3D Studio kullanılmaktadır.

Animasyon

3DS Max'in animasyon kontrolleri ile nesnelerin tüm özellikleri, materyaller, kameralar, ışıklar ve çevre özellikleri zaman içinde değiştirilebilir ve Curves Editor ile tüm bu özellikler üzerinde tam bir kontrol sağlanabilir. Değişken grafiklerinin Bezier eğrileriyle kontrol edilebildiği bu editör ile karmaşık animasyonların üstesinden gelmek mümkündür.

3DS Max, animasyon için klasik anahtar kare yöntemini kullanır. Zaman doğrusu içinde farklı noktalarda verilen değerler arası geçişi otomatik olarak yapar veCurves Editor ile bu geçişlere ince ayarlar yapılmasına olanak verir.

Ters Kinematik çözümleyicisi ile birbirleriyle bağlantılı hareket eden objeler arası ilişkiler kolayca çözümlenir ve kare anahtarlama yöntemi ile kompleks mekanizmaların animasyonu yapılabilir. Ayrıca, pozisyon, bakış, yüzey, bağlanma, tutunma ve yönelme kısıtlayıcılarıyla gelişmiş animasyonlar yapılabilir.

Animasyon için kullanılabilecek diğer özellikleriyse uzay saptırıcıları ve niteleyicilerdir. Uzay saptırıcıları kendilerine bağlanan objelere, bükme, patlatma, rüzgar ve yerçekimi gibi etkileri uygularlar. Niteleyiciler ise modellemede kullanıldıkları gibi animasyon için de objeleri zaman içinde değiştirmede kullanılabilirler.

3DS Max'in en güçlü özelliklerinden biri de Havoc tarafından yazılan ve pek çok oyunda kullanılan ünlü fizik motoru Rreactor'dür. Reactor ile yerçekimi etkisiyle düşme, esneme, sıçrama gibi fizik benzetimleri yapılabilir.

Rendering

3DS Max'in en zayıf yönü tümleşik render motorunun Maya, Cinema4D, Lightwave ve SoftImage gibi programlara göre daha kötü sonuçlar vermesiydi. Autodesk bu sorunun üstesinden gelmek için daha önce ayrı bir ürün olarak satılan Mental Ray'i 3DS Max'e dahil etti. 6. sürümden itibaren tüm 3DS Max sürümleriyle birlikte piyasadaki en güçlü render motorlarından biri olan Mental Ray'i kullanmak mümkün. Ayrıca, 3DS Max ile 3. parti render motorları da kullanılabiliyor, bunlardan bazıları; V-Ray Renderer, Maxwell Render, Brasil r/s ve finalRender'dır.

3d max sistem gereksinimleri

3d max ile modelleme ve render yapabilmek ciddi sistem kaynağı gerektirmektedir. Aynı zamanda yüksek performanslı bir grafik kartına sahip olmalısınız.

3d Studio Max'in minimum sistem gereksinimleri şu şekildedir:

1. Windows 8 yada Windows 7 64-bit işletim sistemi,

2. 64-bit Intel veya AMD çok çekirdekli işlemci,

3. Minimum 4 GB RAM,

4. Minimum 4.5 GB boş disk alanı (Kurulum için),

5. Çok fonksiyonlu mouse

6.  Son güncellemeleri kurulmuş bir web browser yazılımı,

7. Burada yer alan ekran kartlarından bir tanesi sisteminizde yer almalıdır.

Dış bağlantılar

3d Max resmi internet sayfası

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç