Ige testi nedir?

Ige testi'nin açılımı "Immünglobulin E testi" dir.

Immünglobulin antikor demektir.

Antikor ise Vücuda giren herhangi bir yabancı maddeye karşı vücudun meydana getirdiği savunma maddelerine verilen isimdir.

İmmünglobulinlerin; IgG, IgM, IgA, IgD, IgE tipleri vardır.

Ige testi niçin yapılır?

Allerjen sp Ige lerin ölçümü allerjik duyarlanmayı destekleyen klinik öyküyü doğrulamak için kullanılabilir. Allerjen sp Ige'lerin pozitifliği herzaman allerjik hastalığı göstermez.

Allerjik hastalıkların değerlendirilmesinde kullanılır.

Allerjen-spesifik IgE antikor testi kişide belli bir madde veya maddelere karşı akut veya kronik allerji-benzeri belirtiler varsa allerji (tip I aşırı duyarlılık) taraması için yapılır.

Allerjen-spesifik IgE antikor testi immünterapiyi (duyarsızlaştırma) izlemek veya çocukta allerjinin geçip geçmediğini anlamak için de kullanılabilir.

Ige testi normal değerleri

0-1 yaş: 0-65 IU/L

2-12 yaş: 0-150 IU/L

13-15 yaş: 1-200 IU-L

>15 yaş: 1-100 IU/

Ige testi sonucu ne anlama gelmektedir?

Normal, negatif sonuçlar olasılıkla “gerçekten allerjiniz” olmadığı, bu spesifik allerjene karşı IgE aracılı yanıt göstermediğiniz anlamı taşımakla birlikte allerjen-spesifik IgE antikor testlerinin sonuçları her zaman doktorun önerileri eşliğinde yorumlanmalı ve kullanılmalıdır. IgE testi sonucu normal olsa bile allerjik olma ihtimaliniz tamamen ortadan kalkmamıştır. 

Yüksek sonuçlar genellikle bir allerjinin varlığına işaret etmekle birlikte spesifik IgE testiniz pozitif çıksa ve söz konusu maddeye maruz kalsanız bile gerçek bir fiziksel reaksiyon gösterebilir veya göstermeyebilirsiniz. Spesifik IgE düzeyi mutlaka reaksiyonun potansiyel şiddet derecesini öngörmemektedir. Allerji tanısını doğrulamak için klinik öykünüz ve tıbbi gözetim altında yapılan diğer allerji testlerinize gerek duyulabilir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç