Sözlükte "özellik" ne demek?

Bir şeyin benzerlerinden ya da başka şeylerden ayrılmasını sağlayan nitelik, hususiyet.

Cümle içinde kullanımı

Her kadının kendine göre bir özelliği oluyor.
- H. Taner
Hamit'in bir özelliği de gürültüsüz yerde çalışmamasıdır.
- S. Birsel

Özellik kelimesinin ingilizcesi

n. speciality, specialty, characteristic, particularity, peculiarity, property, feature, special feature, attribute, attribution, cachet, character, hall mark, hallmark, idiosyncrasy, particular, plate mark, point, quality, quiddity, singularity

Özellik nedir? (Felsefe)

Nesnel gerçek’ teki nesnelerin bir sınıfında ortak olan ve o sınıfı diğer nesne sınıflarından ayırt etme olanağı veren şeyi dile getiren felsefi kavram.

Nesnel gerçekteki her nesne --ancak başka nesnelerle karşılaştırma sonucunda ortaya çıkan-, sonsuz sayıda özelliğe sahiptir. Bu nedenle, özellikler görecelidirler. Özellikler, yalnızca söz konusu nesnenin mahiyetiyle değil, bunun yansıra diğer nesnelerle yaptığı etkileşimle ve o diğer nesnelerin mahiyetiyle de belirlenir. Ancak özellikler, nesnelerin ayrılmaz parçaları oldukları ve öznel-idealizmin ileri sürdüğünün tersine, öznel duyum faaliyetinin eseri olmadıkları için, nesnel karakter taşırlar.

Temel özellikler, nesnelerin diğer nesnelerle karşılıklı etkileşimleri sırasında değişmeyen özelliklerdir. Bunlar, temel olmayan özelliklerden farklı olarak, nitelik adını alırlar. Nesnelerin temel özelliklerinin ortaya konması, bilgi edinme sürecinin önemli bir adımıdır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç