Öströjen nedir?

Östrojen, kadınlarda yumurtalıktaki granulosa hücrelerinden salgılanan adet döngüsünde ve boyun uzamasına, memenin büyümesine, kadın tipinin oluşmasına katkıda bulunan bir grup steroid hormondur.

Östrojen hormonu, hem erkek hem kadında bulunur. Üreme çağındaki kadınlarda seviyesi çok yüksektir. Göğüs kadınlar için cinsiyet belirtilerinden biridir. Göğüs olgunlaşmasını sağlar. Adet döngüsü ile ilgili olarak endometrium kalınlaşmasına yardımcı olur.

FSH hormonunu ve LH hormonu üretiminde yarar sağlar. FSH hormonu folikül uyarıcı bir hormondur. Yumurtlama sırasında östrojen hormonun artmasını sağlayan hormonda LH hormonudur. Östrojen hormonu takviyeleri yapılabilmektedir.

Östrojen hormonu sayesinde, ergenlik dönemine adım atan kızların boylarında uzama görülür. Genital bölgede değişiklikler yaşanmaya başlanır. Vücuttaki yağ hücreleri sayısı artarak, vücut yağ üretmeye başlar. Göğüsler ve yumurtalıklar büyür, rahmin içi ve dışı kalınlaşır. Östrojen hormonu, kadınlarda adet dönemini düzenler. Döllenme halinde hamileliğe, döllenme dışında ise düzenli adet dönemlerine yardımcı olur.

Östrojen eksikliğinde, erken menopoz riski yaşanabilir. Cildin kırışması, saçların dökülmesi, genital bölge ve göğüslerde sarkma ve küçülme gibi durumlar ortaya çıkar. Östrojen hormonunun eksiliğinde vücutta kötü gidişat görülebildiği gibi, östrojen hormonunun fazlalığı da iyi değildir. Östrojen hormonunun fazla salgılanması, yumurtalıklarda bir problem yaşandığının göstergesidir. Adet dönemleri düzensizleşir, döngüler birbirini takip etmez ve kısırlık yaşanabilir.

Östrojen fazlalığının kilo alımına neden olduğu gibi, kanser hücrelerini tetiklediği de kanıtlanmıştır.Vücuttaki yağ dokusu gittikçe artar, ödem, bacak damarlarında kalınlaşma, safra kesesi taşı hatta tansiyon yüksekliği riski yaşanır. Magnezyum ve B vitamini gibi takviyeler, düşük östrojen seviyelerini yükseltmek için yardımcı olabilir. Genelde düşük östrojen seviyelerinde tedavi yöntemi olarak, Hormone Replasman tercih edilir.

İyi beslenme, egzersiz gibi hayat tarzı değişiklikleri gibi faktörler de östrojen hormonunun dengeli ve düzenli salgılanmasında etkilidir. Menapoz dönemine giren kadınlarda, östrojen üretiminin azalması sıkça görülen bir durumdur. Östrojen hormonu yumurtalar tarafından üretilmektedir. Menopozda ise vücutta yumurtalar tükendiğinden, östrojen de üretilemez.

Östrojen hormonunun görevleri nelerdir?

Hipofiz bezi kızlarda ergenlik başlangıcında FSH ve LH hormonlarını salgılar. Bu da yumurtalıkları uyarır ve östrojen hormonu salgılanmış olur. Östrojen sayesinde ergenlikte olan kızların boylarında hızlı bir uzama görülür. Genital bölgede kıllanma başlar. Kalça bölgesinde ki yağ hücreleri hareketlenerek yağ üretmeye başlar.

Meme büyümesi ve meme başındaki renk koyulaşması başlar. Vücut hatlarında ovalleşme görülür. Yumurtalıklarda hacimce büyüme olur bunun yanında rahmin içi ve dışı kalınlaşır. Vajina da boyca uzama olmaktadır bunun yanında kayganlaştırıcı özellik sağlayan mukus salgılanır. Ergenlik bu şekilde başlar ve bu değişimler adet kanaması olunca yerli yerine oturur.

Boy büyümesi adet kanamaları ile durur. Östrojen ile birlikte progesteron dediğimiz bir hormonda çalışmaya başlar. Bu çalışma bir uyum çalışmasıdır. Öyle ki iki kanama arsındaki süreci düşünürsek kanama sonrasındaki ilk hafta östrojen rahmi ve yumurtalıkları kanama için hazırlar. Sonraki dönemde progesteron hormonu rahim salgılarını fazlalaştırır. Döllenme halinde hamileliğe, döllenme dışında kanamaya yardımcı olur.

Östrojen eksikliği

Östrojen eksikliğinde kadın erkenden menopoza girebilir ki bu da psikolojik sorunlara neden olmaktadır. Cinsel yaşantınız da östrojen seviyesinin düşmesine bağlı olarak olumsuz yönde etkilenebilir. Vajina bölgesinde ve mesanenizde enfeksiyon olayları artış gösterebilir. Bu tip durumlardan birkaçının bir arada yaşanması ciddi depresyon oluşumuna sebep olabilir.

• Memede küçülme,
• Vajina da kuruluk,
• Ağrılı bir cinsellik,
• Ciltte kırışıklık,
• Saçlarda dökülme,
• Vajina da sarkma,
• Cinsel ilişki için isteksizlik yaşanmaktadır.

Östrojen fazlalığı

Östrojenin fazla salgılanması yumurtalıklarla ilgili sorunda ortaya çıkmaktadır. Polikistik over hastalığında aylık kanama görülmez ve kısırlık mevcuttur. Alt beden büyümeye başlar ve armut tipi kilo alımı başlar. Fazla östrojen mevcut kanser hücrelerini uyarmaktadır.

Meme ve rahim kanseri riski artmaktadır. Yağ dokusu miktarı gittikçe artar. Su ve tuzun tutulması sağlanır. Oval bir yüz şekli oluşur ve ödem başlar. Bacak damarlarında kalınlaşma gözlenir. Akciğerde pıhtı oluşmasına ve safra kesesinde taş oluşmasına neden olur. Bunun dışında tansiyon yüksekliği oluşur.

Özellikle yumurtalıkla ilgili sorunların çoğu östrojen fazlalığından kaynaklanmaktadır. Örneğin polikistik over sendromu, vücudun alt bölümünde hızlı ve dengesiz yağlanma, armut tipi vücut oluşumu östrojen hormonunun fazla salgılanmasında kaynaklanmaktadır. Kanser hücrelerini uyaran gereğinden fazla östrojen hormonu; rahim ve göğüs kanseri riskini artırırken, vücutta su ve tuz tutulmasına sebep olduğu için yağ dokusunun, ödem miktarının da artmasına sebep olur.

Bunların dışında östrojen hormonu yüksek olan kadınlarda yüz şekli ovalleşir, bacak damarları kalınlaşır, akciğerde pıhtılaşma ve safra kesesinde taş oluşur. Ayrıca östrojen hormonunun eksikliğinde olduğu gibi fazlalığında da kısırlık tehlikesi bulunmaktadır. Zira her iki durumda da yumurtlama ve adet döngüleri düzensizdir, sorunludur.

Sözlükte "östrojen" ne demek?

1. Dişide kızgınlık yaratan.

Östrojen kelimesinin ingilizcesi

n. estrogen

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç